به گزارش اختصاصی دیار آذربایجان ، درست ۱۷ سال پیش گفته شد شهر تاریخی مرند با توجه به موقعیت فعلی که یکی از مشکلات عدم توسعه آن خط راه‌آهن می‌باشد که همچون کمربندی از سه جهت مانع توسعه شهر مرند شده و با مشکلات عمده‌ای از جمله سرریز جمعیت و ترافیک و… روبرو هست و باید در این خصوص چاره ای اندیشید خبر ها حاکی از آغاز طرح احداث شهرک میلاد مرند در منطقه خوش آب و هوا بود ! و از همین رو باتوجه به مشکلات شهری ،شهرک میلاد در خارج از شهر مرند طراحی گردید تا بتواند مشکلات شهرنشینی در داخل شهر مرند را بهبود بخشد.

اما غافل از اینکه مشکلات بسیار زیادی در کمین خریداران قطعات مسکونی شهرک میلاد بود که در گذشته به علت وجود عدم برنامه‌ریزی صحیح ، معارض و … با مشکلات زیادی روبرو شد و باعث گردیده تا حدودی بهره‌برداری و سکونت در آن نزدیک به ۱۷ سال به تعویق افتد.

قریب به دو دهه از آغاز طرح آماده سازی شهرک میلاد می گذرد ولی متاسفانه پیشرفت آن چنانی از این پروژه دیده نمیشد ، جالب است که در هنگام شروع این شهرک هنوز در مریخ و سایر کرات اثری از حیات نبود، ولی در زمان دولت های گذشته معادله دقیقا بر عکس شده و میرفت تا امید زندگی در این شهرک مرندی علی رغم تبلیغات میلیونی در تلویزیون به یاس تبدیل گردد تا اینکه مسئولین وقت بار سنگینی را با اینکه بر مشکلات این شهرک واقف بودند افزودند ! این بار سنگینی که بر شهرک میلاد مرند تحمیل شد پروژه های مسکن مهر بود !

دپوی تولیدات شرکت کوثر آذربایجان در خیابان های اصلی شهرک

لازم به توضیح است مساکن های مهری که در محل شهرک میلاد احداث شده ارتباطی به فعالیت های اصلی شهرک ندارد ، مگر انسان ها چقدر عمر دارند که اکنون ۱۷ سال است که مالکین قطعات مسکونی این شهرک بلاتکلیف هستند !؟ چرا تاکنون مسئولین و بخصوص متولیان شهرک میلاد به تکلیف و تعهدات قانونی خود عمل نکرده اند !؟ ناگفته نماند موانع قانونی که ۱۷ سال است پیش آمده به دلیل سوءمدیریت ها بوده و خود سرانه کارهایی را انجام داده اند که موجب مشکلات عدیده و تعارضات گردیده است.

فرمانداران سابق و اسبق مرند هرساله به رسم خالی از عریضه نبودن و رفع تکلیف و در این اواخر در سالهای ۸۹، ۹۰ و ۹۱ در مصاحبه های خود اعلام نموده بودند که موانع قانونی و مشکلات اسناد مالکیت مرتفع خواهد شد همیشه گفته های مسئولین شهرک میلاد با اداره ثبت اسناد و املاک مرند و سایر مسئولین با هم تناقض دارد و اگر می گویند کار های مثبت انجام شده پس نتیجه اش کو و کجاست ؟ و چند سال باید منتظر ماند تا این اسناد برای فاز ها صادر شوند !؟

مهر آمیز مدیر عامل وقت شرکت کوثر آذربایجان نیز در آخرین مصاحبه خود در سال ۱۳۹۲ در خصوص شهرک میلاد مرند اظهار داشته بود : لازمه صدور اسناد مالکیت قطعات ، تصویب طرح تفصیلی بوده که خوشبختانه با طی مراحل قانونی مصوب گردیده و می بایست تعداد ۳ قطعه ملی و ۸ قطعه غیر ملی جمعاً ۱۱ قطعه در هم تجمیع و سپس با انجام عملیات ثبتی طبق طرح تفصیلی ،‌تفکیک صورت گرفته و صورت مجلس تفکیکی توسط اداره محترم ثبت اسناد تهیه گردد ، که در حال انجام است !

باز هم مسئولین بی توجه به اینکه شهرک میلاد مرند هم دارای مالکین قطعات مسکونی است که ۱۷ سال برای صاحب خانه شدن انتظار کشیده اند و چشم انتظار دولت برای تحویل اسناد مالکیت برای صاحب خانه شدن هستند .

در اینکه دولت تدبیر و امید عزم ویژه برای حل مشکلات مردم در تمامی زمینه ها دارد و مسکن مهر نیز بر شهرک میلاد تحمیل شده است شکی نیست و جلسات متعدد مسئولین در خصوص رفع مشکلات شهرستان گویای تلاش ها برای رفع مشکلات و این مسائل است .

علیار راستگو معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند سال گذشته با انتقاد از روند پیشرفت این شهرک گفت:‌ عدم اجرای به موقع پروژه ها و اجرای مصوبات جلسات موجب عدم رضایت مردم از عملکرد دولت و مسئولین می شود.

وی گفت : ‌پروژه های مسکن مهر شهرستان زیرساخت های مناسبی ندارند که این امر به مشکلی برای مردم شهرستان ایجاد کرده که باید نسبت به رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهند.

راستگو با انتقاد از عملکرد ضعیف شرکت کوثر تصریح کرد : شهرک بدون زیر ساخت معنا و مفهومی ندارد ، و عدم اجرای تعهدات توسط شرکت کوثر موجبات بروز معضلات اجتماعی شده است .

معاون استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد : تامین زیر ساختها ی لازم از جمله ، آب و فاضلاب ، آسفالت و روشنایی معابر شهرک میلاد از جمله ضرورت ها است و باید شرکت مربوطه به جد پیگیر رفع این مشکلات باشند تا مردم ساکن دچار مشکلاتی نشوند .

وی گفت: مدت زمان طولانی است که هنوز متولیان شهرک میلاد نتوانسته اند در اجرای فاضلاب به خوبی عمل کنند که ساکنین را با مشکلاتی مواجه کرده است.

دپوی بلوک های تولیدی شرکت کوثر آذربایجان در خیابان های اصلی شهرک میلاد مرند و مسدود سازی خیابان اصلی

حال باید دید این تذکرات چقدر و در بازه زمانی کمک حال ساکنین غرق در مشکل این شهرک خواهد شد.

جالب اینجاست که هم اکنون خیابان ها و معابر اصلی این شهرک توسط شرکت کوثر آذربایجان مسدود شده و تولیدات کارگاهی این شرکت  ، نخاله ها و … در خیابان های اصلی این شهرک دپو شده است ! و خیابان ها را مسدود نموده .

اما مهمترین خواست مردم از شرکت کوثرآذربایجان  و مسئولین در خصوص این شهرک چیست

-۱ مطالعه دقیق مفاد قرارداد و تفاهم نامه منعقده فی مابین سازمان مسکن و شهر سازی استان آذربایجان شرقی با شرکت کوثر آذربایجان درمورد شهرک میلاد مرند و بررسی موارد اجرای تکالیف ، تعهدات،  وظایف شهرک ساز ، زمان مقرر آماده سازی و تحویل شهرک و تطبیق با قوانین و مقررات مورد عمل و ارائه آمار و اطلاعات دقیق و شفاف و روشن چگونگی تملک ها و تصاحب های بی رویه و عدم اجرای فاز به فاز شهرک به مردم و مسئولان که مشکلات ۱۷ ساله کنونی ناشی از آن است . .

-۲  اقدامات لازم نسبت به اعلام کلیه کاربری های عمومی پیش بینی و مصوب شده در شهرک میلاد با مشخص نمودن روی نقشه و نوع کاربری و مشخصات مربوطه به فرمانداری شهرستان ویژه مرند برای اعلام آن به ادارات و سازمانهای ذیربط جهت تحویل قطعات فوق طی صورتجلسه و ملزم نمودن آنها به پیش بینی در بودجه سال مالی آتی و اخذ پروانه ساختمانی و احداث ساختمان واقدامات در کاربری تعریف شده و تهیه لیست ادارات و سازمانها با نوع و تعداد کاربریهای فرهنگی و مذهبی ، بهداشتی و درمانی ، آموزشی ، ورزشی  ، حمل و نقل ، فضا های سبز ، خدمات شهری،  اتش نشانی ، نواحی شهرداری و … .

-۳ پیگیری موضوع صدور اسناد مالکیت قطعات مسکونی واقع در فازهای ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴  و ۵ که از ۱۷ سال قبل به مردم فروخته شده و بهای آنها وصول گردیده که علیرغم اهمیت موضوع در جلسه کار گروه مسکن فرمانداری شهرستان ویژه مرند مغفول مانده و تصمیم گیری نگردیده و حل مشکل شهرداری با آن شرکت در خصوص صدور مجوز تفکیک قطعات مسکونی که عامل اصلی عدم امکان دریافت تسهیلات مسکن از بانک ها و عدم شکل گیری و رونق ساخت و ساز در شهرک میلاد مرند می باشد .

-۴ اقدامات لازم نسبت به تحویل کاربری های عمومی فضاهای سبز ، پارک ها ، بوستانها ، رفوژ سبز خیابان ها ، میادین پیش بینی شده در شهرک میلاد به شهرداری مرند با نقشه های مصوب برای پیش بینی دربودجه سال جاری و آتی شهرداری و آغاز عملیات درختکاری و اجرای سیستم آبیاری قطره ای و مبلمان مورد نیازشهری از سوی شهرداری بصورت کارشناسی شده .

-۵  دعوت از سرمایه گذاران برای مشارکت در اجرای پروژه های تفریحی و گردشگری و کاربریهای عمومی قابل واگذاری در شهرک میلاد مرند  .

-۶ درخواست از شهرداری مرند برای اعلام شفاف و روشن میزان تراکم های مقرر مسکونی ، تجاری و کاربریهای مصوب شده و تعداد طبقات قابل احداث در شهرک میلاد مرند .

-۷ رسیدگی به منظر و چهره عمومی نقاط مختلف شهرک میلاد مرند و پاکسازی محیط از نخاله های عملیات عمرانی و بهبود وضعیت ناهنجار و پایان بی نظمی و بد سلیقگیهای موجود .

-۸ بررسی و اعلام نهایی روند عملیات لوله گذاری ها و انشعابات آب ، فاضلاب و سیم کشی برق و گاز و تلفن و روشنایی در میادین ، خیابانها،  معابر اصلی و کوچه ها .

-۹ لزوم اطلاع رسانی راه اندازی سایت و کانال تلگرامی برای تکریم و احترام مردم و خریداران انبوه قطعات مسکونی و تجاری بلاتکلیف در ۱۷ سال اخیر که با نجابت ایرانی صبر و  بردباری داشته اند و از آگاهی در مورد حق شان محروم بوده اند و ارائه گزارشات و آمار و اطلاعات روشن و شفاف به مردم از سوی آن شرکت محترم  و مصاحبه با صدا و سیما و رسانه های استانی و محلی .

گفتنی است پایگاه خبری دیار آذربایجان نقد جدی و اصولی را عنصر زاینده یک جامعه پویا می‌داند و با رویکرد مردم ‌مدارانه‌ واقعیت‌ ها را رصد کرده و همواره گلایه های صادقانه از کاستی ها و کم کاری ها، ارائه تحلیل ها و گزارش ها جهت رفع مشکلات و موانع و درج مقاله های مرتبط با دغدغه ها و خواسته های اصلی مردم از جمله راهکارهای در نظر گرفته شده در این پایگاه خبری جهت رسیدن به نقطه مطلوب می باشد .

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious