به گزارش دیار آذربایجان ، محمد حسن‌نژاد نماینده مرند و جلفا با اشاره به نتایج تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: نتایج تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان را باید به دو بخش اعم از «مدیریت داخلی صندوق ودارایی‌های آن» و در بخش دیگر «بانک سرمایه» مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: طبق بررسی‌ها مشخص شد که از ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات که در این صندوق وجود داشت عملا ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن مطالبات معوقه است که این خود نشان می دهد دارایی‌های صندوق به نوعی از بین رفته است.

عضو هیئت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان – که عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز هست – با اشاره به برخی تخلفات در ارائه وام‌های کلان به برخی اشخاص خاص در صندوق ذخیره فرهنگیان، تأکید کرد: تخلفات در این زمینه بسیار محرز بوده است؛ به عنوان مثال زمانی که می‌خواستند به یک فرد خاص ۲۰۰ میلیارد تومان وام ارائه دهند، به دلیل اینکه اگر این وام اختصاص پیدا می‌کرد نهادهایی چون بانک مرکزی نسبت به این موضوع حساس می‌شدند؛ با این فرد ۲۰۰ قرارداد ۱ میلیاردی در یک ساعت منعقد کرده‌اند.

حسن نژاد تصریح کرد: همچنین جالب توجه این است که برای ۲۰۰ قرارداد ۱ میلیارد تومانی هزار و ۷۰۰ متر زمین در کله‌کلا بابل وثیقه دریافت کرده اند که کل آن زمین ۱ میلیارد ارزش مالی ندارد.

نماینده مردم مرند و جلفا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دریافت کنندگان وام‌های کلان میلیاردی چه اشخاصی بوده‌اند، اظهار داشت: شاید قریب به ۹ نفر از این افراد خاص، نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان وام اخذ کرده‌اند که در آن وام‌های ۱۰۰۰ میلیاردی، ۲۰۰۰ میلیاردی و ۹۰۰ میلیاردی دیده می‌شود.

حسن‌نژاد در ادامه تصریح کرد: شاید به راحت می‌توانم به شما بگویم که ۹۰ درصد مطالبات معوق ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی صندوق برای ۳۰ نفر است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اشخاص خاص وام گیرنده این وام‌های کلان را به اسم خود دریافت نکرده‌اند، افزود: اکثراَ این افراد وام‌ها را به نام شرکت‌های صوری و سایر افراد دریافت کرده‌اند تا همواره ردی از خود به جا نگذارند.

حسن‌نژاد در پایان با بیان اینکه تاکنون هم از بدهکاران و هم از مدیران در رابطه با تخلفات صندوق، بازداشت شده‌اند، بیان داشت: طبق اخباری که ما دریافت کرد‌یم درحال حاضر مدیر سابق صندوق هم در بازداشت به سر می‌برد.

منبع : میزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious