به گزارش دیار آذربایجان ، حسین قریبی در همایش ملی تروریسم در تبریز با طرح تفاوت مبارزه یا مقابله با تروریسم، مقابله را شکل جامع، ریشه ای و همه جانبه تر با تروریسم توصیف کرد و در این راستا برگزاری اینگونه همایش ها برای تبیین تروریسم و افراط گرایی و نیز تولید محصولات فرهنگی در همین راستا از جمله تولید فیلم تاثیرگذار سلیمه را بخشی از مقابله جامع با تروریسم در یک برنامه بلند مدت نام برد.

وی در ادامه با اشاره به عمق تخریب و نابودی تروریسم برای جوامع بشری و وضعیتی که منطقه خاورمیانه با آن مواجه بوده است،با اشاره به شاخص های مراکز معتبرمطالعات بین المللی، ایران را یک از امن ترین کشور های جهان دانست که به لطف اتخاذ مجموعه ای تدابیرجامع از سوی همه بخش های کشور اعم از دولتی و غیر دولتی، و به ویژه  مجاهدت و ایثار نیروهای نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی حاصل شده است. در این زمینه  همه ما بویژه مدیون خون شهدای گرانقدری هستیم که هستی خود را در راه دین، کشور و مردم خود فدا کردند. به هر حال امنیت اتفاقی نیست و نتیجه اقدامات حساب شده و هماهنگی است که فعالیت های خوب نهادهای مردمی هم بخشی از آن به حساب می آید.

قریبی در ادامه با اشاره به مجموعه تدابیری که از سوی شورای امنیت ملل متحد برای مقابله با تروریسم در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: این تدابیر متاسفانه از سوی برخی متحدین کلیدی آمریکا در منطقه رعایت نشده است.

وی ایران را پیشرو در مقابله با استاندارد براساس معیارهای شورای امنیت خواند و اظهارداشت : نقش ایران هدف قراردادن منابع مالی داعش ، عبور و مرور تروریست های خارجی به سمت سوریه و عراق و مبارزه همه جانبه با این جریان ویرانگر و بی رحم به صورت رو در رو قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست و این در حالی است که ائتلافی متشکل از ۷۳ کشور به رهبری آمریکا در نهایت عملیات هوایی برخی اهداف انجام می دهند و این گونه عملیات ها نمی تواند به هیچ وجه نقش بازدارندگی اساسی مانند آنچه ایران و نیرو های سازماندهی شده از سوی ما انجام می دهند، را نداشته باشد.

وی ادامه داد: این موضوع را همه کشورها اذعان دارند، منتهی به جهت عناد و دشمنی که از سوی آمریکا وجود دارد، آمریکایی ها نه تنها تقدیر نمی کنند بلکه به عکس اتهام حمایت از تروریسم به ایران می زنند.این اتهام به خاطر حمایت از مردم تحت اشغال و مقابله با تجاوز است که از اصول مورد احترام همه مردم آزاد است و هیچ ارتباطی با تروریسم ندارد.

کارشناس ارشد وزارت امور خارجه با اشاره به گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا در مورد تروریسم، آن را یک نمونه از دستکاری ابتدایی و ناشیانه در واقعیت های غیر قابل انکار نامید که مملو از تناقض است.

وی همچنین برچسب زدن به عنوان دوئل حامی تروریسم را یک نمونه دیگر از اقدامات سیاسی آمریکا نامید و با ذکر دلایل این برچسب زنی را کاملا ابزاری سیاسی برای تحت فشار قراردادن مخالفان برای اخذ امتیازات سیاسی نامید.

قریبی در پایان با اشاره به اینکه این فشارها مانع فعالیت های سازنده ی ما نخواهد بود اظهار داشت : در حوزه دیپلماسی هم از ظرفیت های خوب مقابله با تروریسم بهره می گیریم وتلاش می کنیم که منافع ملی را به صورت حداکثری تامین کنیم.

در حوزه فرهنگی هم باید با تولیدات تاثیر گذار و نگاه عمیق به فرآیند افراطی شدن و افراط گرایی، ضد ارزش بودن تروریسم را به جامعه خودمان و جامعه بین المللی بشناسانیم تا بتوانیم برخورد ریشه ای با این پدیده شوم داشته باشیم.

انتهای پیام/

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious