به گزارش دیار آذربایجان ، سرانجام پس از چندین بار انتشار و تکذیب خبر جا به جایی اسماعیل جبارزاه استاندار فعلی آذربایجان شرقی ، رفتن وی قطعی  شد و یک منبع موثق تایید کرد که ایشان به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور منصوب شده است.

وی در آبان سال ۱۳۹۲ به عنوان استاندار آذربایجان شرقی منصوب شد.

فارغ از رد و یا تایید عملکرد وی که در این محال نمی گنجد ،اما  بسیاری از ناظران سیاسی ارتقا و  انتصاب وی به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور را حاکی از رضایت مندی بالادستی ها از عملکرد ایشان ارزیابی می کنند.

حالا با قطعی شدن خبر رفتن جبارزاده پیش بینی می شود در روزهای آینده گزینه های مطرح برای استانداری این استان به طور جدی در دستور دولت قرار گیرد.

گفتنی است ، در روزهای اخیر افراد مختلفی از جمله : علی‌ اشرف عبدالله‌ پوری حسینی ، سید حسین هاشمی  ، حمید چیت چیان ، احمد صادق بناب و دکتر کریم عابدی برای استانداری آذربایجان شرقی در دولت تدبیر و امید مطرح شده است . اما با توجه به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تعطیلات به سر می برند در همین برخی از نمایندگان استان اعلام کرده اند هنوز هیچ گزینه ای برای استانداری نهایی نشده است.

اما با این حال دیار آذربایجان گزینه های جدی مطرح شده برای سکانداری آذربایجان شرقی را معرفی می کند که بدین شرح می باشد :

علی‌ اشرف عبدالله‌ پوری حسینی 

میر علی اشرف عبدالله پوری حسینی در سال ۱۳۴۰ در خانواده ای مذهبی، در شهرستان تبریز دیده به جهان گشود. تا مقطع دیپلم در شهرستان تبریز تحصیل نمود و با ورود به دانشگاه دوران جدیدی از زندگی ایشان آغاز شد .بعد از شروع جنگ تحمیلی به جبهه اعزام شد و با قبول مسولیت فرماندهی ستاد لشکر عاشورا در کنار سردار سرلشکر شهید مهدی باکری و سردار مصطفی مولوی ,سردار علاالدین نورمحمد زاده تیم قدرتمندی را سازماندهی کردند.

ایشان بعد از بازگشت از جنگ به همراه آقایان محمد علی سبحان اللهی , هاشم هاشم زاده هریسی , محمد حسین چهرگانی انزابی , حمید چیت چیان ,سیدحسین پورمیرغفاری (موسوی تبریزی) به مجلس شورای اسلامی راه یافت . وی برای بار دوم به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان به همراه آقایان دکتر اکبر اعلمی , اسماعیل جبارزاده , علی اصغر شعردوست , حمید سید مهدوی اقدم و میر طاهر موسوی در دوره ششم به مجلس راه یافت و عضو فراکسیون اصلاح طلبان شد و همچنین با عضویت درکمسیون اقتصادی مجلس از نمایندگان پرکار استان در مجلس ششم بود.

آخرین سمت ایشان معاون وزیر اموراقتصاد ودارایی و رییس کل سازمان خصوصی سازی بود که ۱۶ ماه در دولت اصلاحات و ۴ ماه در دولت احمدی نژاد در این سمت فعالیت نمود. پور حسینی که در خرداد ۸۳ جایگزین احمد میرمطهری به عنوان رئیس سازمان خصوصی سازی شده بود در دیماه ۸۴ صندلی سازمان خصوصی سازی را به غلامرضا حیدری کرد زنگنه سپرده بود که در دولت یازدهم دوباره به عنوان رئیس سازمان خصوصی سازی منصوب شد .

گفتنی است پوری حسینی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری , ریاست ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی را به عهده گرفت.

سید حسین هاشمی 

سید حسین هاشمی متولد ۱۳۳۲ در یک خانواده مذهبی و روحانی است. وی دارای ۳ فرزند و دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی صنایع است و همچنین سالها تجربه مدیریت در دولت و مجلس در کارنامه خود دارد.

دوازده سال مسئولیت های مدیریتی در وزارتخانه های صنایع و معادن فلزات و ۸ سال معاونت وزیر از سوابق مسئولیتی ایشان بوده است.

همچنین بیست سال افتخار حضور در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم شریف میانه از دوره چهارم تا پایان دوره هشتم ، دو دوره عضویت در هیأت رییسه مجلس و چهار دوره ریاست کمیسیون صنایع و معادن از جمله سوابق خدمت ایشان در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

ریاست هیأت اعزامی به اتحادیه بین المجالس ، ریاست گروه دوستی پارلمانی ایران- استرالیا ، ایران- کره جنوبی ، ایران- سنگاپور ، عضور شورایعالی استاندارد کشور، عضو شورای گفتگوی دولت و  بخش خصوصی، عضویت در کمیته منتخبین قوای سه گانه برای بررسی موانع  تولید و تسهیل در امر سرمایه گذاری ، چهره ماندگار  صنعت در جشنواره قهرمانان صنعت ، ریاست فدراسیون دوچرخه سواری جمهوری اسلامی و عضو هیأت رییسه کنفدراسیون دوچرخه سواری از دیگر سوابق ایشان است.

سید حسین هاشمی در ۱۷ شهریور ۱۳۹۲ پس از پیشنهاد وزیر محترم کشور در جلسه هیأت دولت به اتفاق آرا به عنوان اولین استاندار در دولت تدبیر و امید برای استان تهران انتخاب شدند.

حمید چیت چیان

حمید چیت‌چیان متولد ۱۳۳۶، تبریز ، وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران بود او پیش از این مشاور عالی و قائم مقام وزارت نیرو دولت نهم، عضو هیأت‌ مدیره شرکت توانیر و سازمان برق ایران، معاون وزیر نیرو در امور انرژی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، قائم مقام وزیر و مشاور عالی وزیر و رییس شورای مشاوران وزارت نیرو نیز بوده است.

همچنین وی در تأسیس و پایه گذاری مؤسسه های مهمی ازجمله موسسه تحقیقات و آموزش مدیریت وزارت نیرو، مرکز مطالعات انرژی ایران، سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)، سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا)، مرکز اطلاعات انرژی ایران و آزمایشگاه ملی صرفه جویی انرژی ایران نقش مهم داشته است.

چیت‌چیان فعالیت سیاسی خود را با حضور در سپاه آذربایجان شروع کرد و پس از تجربه سطوح مختلف فرماندهی با شرکت در انتخابات مجلس و کسب رای اول از استان، نماینده آذربایجان شرقی(تبریز) در دوره سوم مجلس شورای اسلامی شد.

کریم عابدی

“کریم عابدی” فوق دکترای مهندسی سازه از دانشگاه سوری (surrey)  انگلستان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه سهند تبریز است.

وی جزو معدود چهره‌هایی در استان به شمار می‌آید که از هر سه ضلع مثلث دانش علمی، مدیریت اجرایی و فعالیت سیاسی را در عالی‌ترین حد برخوردار است.

عابدی در کنار تحصیل و تدریس علم عمران در عالی‌ترین سطوح دانشگاهی، مدیریت سیاسی و امنیتی استانداری در دولت اصلاحات را در کارنامه خود دارد.

عابدی را در حال حاضر می توان  شاخص‌ترین چهره جریان اصلاح‌طلبی در استان معرفی کرد. کریم عابدی اولین رئیس منطقه‌ای حزب اتحاد ملت ایران در استان بوده و هم‌اکنون در شورای منطقه‌ای این حزب اصلاح‌طلب فعالیت دارد.

احمد صادق بناب

احمد صادق بناب به سال ۱۳۳۰ در تبریز متولد شده است . وی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بوده و در کارنامه وی حضور در راس بسیاری از دستگاه های اجرایی را می بینیم که معاون اقتصاد و حمل و نقل وزارت راه و ترابری از جمله آنها ست.

نمایندگان مجلس هفتم در جلسه علنی اخذ رای اعتماد به احمد صادق بناب که روز یکشنبه دی ماه سال ۱۳۸۳ از سوی سید محمد خاتمی  رئیس جمهور وقت طی نامه ای برای تصدی وزارت راه و ترابری معرفی شده بود به صادق بناب رای اعتماد ندادند.

مردم استان آذربایجان شرقی امیدوارند طی روزهای آینده تکلیف استاندار این استان مشخص شود و آذربایجان شرقی در دولت دوازدهم وارد فاز جدی از مدیریتی شود.

انتهای خبر /

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious