به گزارش دیار آذربایجان ، در حکمی از سوی اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی داود گرشاسبی به عنوان فرماندار جدید شهرستان جلفا منصوب شد.

مراسم معارفه داود گرشاسبی به عنوان فرماندار جدید شهرستان جلفا  فردا دوشنبه  انجام و از زحمات زاهد محمودی تجلیل می‌شود.

سوابق گرشاسبی فرماندار جدید شهرستان جلفا

وی متولد ۱۳۴۷ اهل خلخال و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد علوم سیاسی است.

سوابق اجرایی گرشاسبی، معاون ادارات ارشاد و اوقاف خلخال، فرماندار خدا آفرین، فرماندار سراب، کارشناس سیاسی اجتماعی استانداری اردبیل، بخشدار قشلاق‌دشت و جعفرآباد بیله‌سوار در استان اردبیل و کارشناس امور دهستان‌ها است.

شهرستان جلفا با وسعت ۱۶۷۰ کیلومتر مربع (۳٫۷ درصد مساحت استان) در ۱۲۰ کیلومتری تبریز و به صورت نوار باریکی در مرز شمالی ایران واقع شده است.

این شهرستان از سمت شمال با کشورهای جمهوری ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان، از سمت شرق با شهرستان خداآفرین، از سمت غرب با استان آذربایجان غربی و از سمت جنوب با شهرستان‌های ورزقان و مرند هم‌مرز است.

طبق آخرین تقسیمات کشوری شهرستان جلفا دارای دو بخش به نام‌های مرکزی (شامل دهستان‌های شجاع، ارسی و داران) و سیه‌رود (شامل دهستان‌های دیزمار غربی و نوجه‌مهر)، سه نقطه شهری به نام‌های جلفا، هادی‌شهر و سیه‌رود و ۶۱ آبادی است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، جمعیت شهرستان جلفا در حدود ۵۵ هزار و ۱۶۶ نفر (۱٫۵ درصد جمعیت استان) و جمعیت مرکز این شهرستان ۵هزار و ۶۲۸  نفر برآورد شده است.

جمعیت شهری این شهرستان ۳۷ هزار و ۷۵۶ نفر و جمعیت روستایی آن ۱۷ هزار و ۴۱۰ نفر و تعداد خانوار آن ۱۶ هزار و ۱۲۸ خانوار است.

منطقه آزاد ارس که بخش بزرگی از آن در شهرستان جلفا واقع شده با برخورداری از مرز مشترک با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان و وجود خطوط ارتباطی با اروپا و منطقه قفقاز، ‌ترکیه و حوزه مدیترانه و قرارگیری در کریدورهای بین‌المللی حمل و نقل، پیشینه تاریخی اقتصادی قابل توجه، اقلیم مناسب، منابع غنی آب، مراتع و ذخیره‌گاه‌های جنگلی، قابلیت‌های توسعه گردشگری در زمینه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی و ورزشی بین‌المللی و ظرفیت بالای رشد و توسعه صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدماتی و علمی و آموزشی به طور بالقوه نقش حائز اهمیتی را در ارتباط با چشم انداز ۲۰ ساله به خود اختصاص داده است.

وجود معادن غنی و ایجاد صنایع وابسته و نزدیکی به شبکه‌های زیربنایی، زمینه‌های توسعه تکنولوژی‌های نوین، (بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی وIT) بستر را برای حضور مؤثر در عرصه ملی در جهت رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی و کسب جایگاه اول اقتصادی،‌ علمی و فن آوری در منطقه فراهم می‌آورد.

‌همچنین سابقه تاریخی مرکزیت تجاری منطقه و توانمندی‌های بالای صادراتی و با فراهم‌سازی زیرساخت‌‌های توسعه، فعالیت‌های بازرگانی در کنار گمرکات و مراکز تخلیه و بارگیری کالا می‌تواند بسترساز تعامل سازنده با جهان باشد.

توسعه این شهرستان به ترتیب بخش های بازرگانی، خدمات و صنعت است. وجود منطقه آزاد صنعتی تجاری ارس در جوار شهرستان جلفا به عنوان بستری مناسب برای سرمایه‌گذاری صنعتی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious