به گزارش دیار آذربایجان ، حمید قاسمی روز چهارشنبه در گفت و گویی با بیان اینکه ورود فاضلاب صنعتی ارمنستان به ارس کاهش یافته است، گفت: در حال پیگیری موضوع توقف کامل ورود فاضلاب واحدهای صنعتی ارمنستان بر اساس توافق صورت گرفته هستیم.

وی با اشاره به مرگ ماهیان رودخانه ارس طی ماه گذشته در محدوده ای به فاصله ۱۰۰ کیلومتری از محل ورود فاضلاب واحدهای صنعتی ارمنستان و در پایین دست سد خداافرین اظهارکرد: با بررسی های آزمایشگاهی انجام شده وجود سموم و فلزات سنگین در بافت ماهی ها ثابت نشد.

وی با بیان اینکه مرگ سه هزار قطعه ماهی در محدوده مکانی و زمانی مشخص بوده است، گفت: به احتمال زیاد شوک حرارتی یا الکتریکی موجب این تلفات شده است.

به گزارش دیار آذربایجان ، از سال ۱۳۸۲ پروژه مشترک بین‌المللی با حضور کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه تعریف شده که در داخل این برنامه، کمیته پایش آلودگی مشترکی میان ایران و ارمنستان تشکیل و از سال ۸۳ نمونه برداری مشترک شروع شد.

چهار سال قبل با استفاده از کارشناسان و متخصصان شرکت صنایع مس ایران و بازدید از بالا دست رودخانه ارس، گلوگاه های آلوده کننده رودخانه مشخص و راهکارهای مدیریت آن به طرف مقابل ارائه شد تا بتوانند استانداردهای داخل ایران را که امروزه با استانداردهای اروپا برابری می‌کند، در این منطقه اجرایی کنند.

پس از آن متخصصان ارمنی با حضور در کارخانه‌های مس ایران از نزدیک با سیستم بازچرخانی این مجموعه آشنا شدند و هم اکنون نیز با تعامل طرف ارمنی سامانه‌های بازچرخانی در کارخانه‌های بالا دست رودخانه ارس اجرایی شده است.

براساس اندازه گیری‌های صورت گرفته از سوی این کمیته، آلودگی خاصی در آب وجود ندارد و با پیگیری های انجام شده دولت ارمنستان و اجرای سیستم های بازچرخانی در کارخانه های آن سوی مرز نیز شرایط کیفیت آب نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. 

با توجه به سابقه گذشته این بار نیز در سطح افکار عمومی منطقه و فضای مجازی شایع شده که مرگ ماهیان به آلودگی فاضلاب صنایع طرف ارمنی ارتباط دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious