به گزارش دیار آذربایجان از تبریز، علی اصغر مونسان صبح امروز در جلسه شورای هماهنگی تبریز ۲۰۱۸ که در استانداری برگزار شد، با تاکید بر اهمیت گردشگری در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده اظهار کرد: امارات و کویت در جنوب ایران از گذشته گردشگری را آغاز کرده اند و کشورهای شمالی ایران هم گردشگری را به تازگی آغاز کرده‌اند و می‌دانند که راه میانبر برای افزایش درآمد ملی و توسعه کشورشان از مسیر گردشگری است.

وی با بیان اینکه با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیاد تاریخی و طبیعی حق گردشگری کشور ادا نشده است، افزود: ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر ورودی داریم که بخش عمده آن، گردشگر زیارتی است و گردشگر تفریحی عدد ناچیزی دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه برخی هنوز اعتماد ندارند که گردشگری می‌تواند در اقتصاد کشور نقش داشته باشد تصریح کرد: سرمایه گذاری‌های زیادی می‌خواهیم تا یک کارخانه تولیدش را آغاز کرده و اشتغال ایجاد کند ولی در بخش گردشگری با رقم‌های بسیار پایین تر می‌توانیم ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به داشته‌های طبیعی و تاریخی در ایران، در بازار رقابتی شدید قرار نداریم خاطرنشان کرد: می‌توانیم جاذبه‌های طبیعی و تاریخی به سرعت معرفی کرده و اقدام به جذب گردشگر کنیم تا از گردش مالی ۷ هزار میلیارد دلار مستقیم و غیر مستقیم صنعت گردشگری سهم خود را افزایش دهیم.

مونسان با اشاره به اینکه اقتصاد گردشگری در جایگاه سوم اقتصاد جهان قرار دارد افزود: از هر ۱۱ شغل یک شغل مربوط به گردشگری است که موجب توزیع عادلانه ثروت در روستاها و شهرهای کوچک کرده و برای کل کشور تولید ثروت می‌کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در تبریز ۲۰۱۸ زمان زیادی را از دست دادیم ادامه داد: اگر اقدامات قبلی داشتیم، باید در ابتدای ۲۰۱۸ داشته‌ها را عرضه کنیم، این عقب افتادگی جبران شدنی است و باید از این فرصت بین‌المللی برای معرفی تبریز و ایران استفاده کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه قبلا همه نگاه‌ها به سمت پروژه‌های عمرانی بود و وصل کرده بودیم به ۲۰۱۸ ابراز داشت: اغلب این پروژه‌ها که در قالب دفترچه سرمایه گذاری تدوین شده بود، تکالیف برخی دستگاه‌ها بود که بالاخر باید اجرا شود ولی به صورت نظام مند در پروژه‌های مرتبط با ۲۰۱۸ متمرکز شویم و در قالب ۱۰ تا ۱۵ پروژه اثرگذار دولت ورود کند.

وی با اشاره به اینکه گام اول در معرفی ۲۰۱۸، تبلیغات بین المللی است که انجام نشده است افزود: همین کشورهای همسایه هنوز ظرفیت‌های تبریز را نمی‌شناسند و نتوانسته ایم موج تبلیغاتی خوبی برای تبریز ۲۰۱۸ ایجاد کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور، با اشاره به اینکه در تهران تصمیم بر این شد که میزبانی رویداد تبریز ۲۰۱۸ از دی آغاز شود ولی افتتاحیه رسمی در ایام عید برگزار می‌شود گفت: رئیس جمهور و مقامات ارشد بین المللی در این افتتاحیه حضور می‌یابند.

وی در پایان، با اشاره به انتقاد تعدادی از مجموعه‌های بخش خصوصی برای عدم برقراری پرواز مستقیم بین المللی تبریز و عدم همکاری دولت در این زمینه اظهار کرد: ایرلاین‌ها دنبال بازار هستند، اگر درصد اشغال بالا برود و توجیه اقتصادی داشته باشد، ایرلاین‌ها از خدایشان است.

مونسان افزود: این موضوع دست دولت نیست، بخش خصوصی است که دنبال مشتری است و هیچ مشکلی برای برقراری پرواز وجود ندارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious