به گزارش دیار آذربایجان ، حجت الاسلام رحیم اختیاری در گفتگویی با اشاره به اینکه اداره اوقاف مرند از دهه ۶۰ فعالیت خود را آغاز کرده است، اعلام کرد: این شهرستان دارای ۳۹ بقعه متبرکه است و امامزادگان سید احمد، سید ابراهیم، سید هاشم زنوز، سید محمد و سید حسن ابرغان و سید حسن بابا در کوه کمر از امامزادگانی هستند که بیشترین زائر را دارند.

وی از اجرای طرح توسعه امامزاده سید احمد(ع) مرند خبر داد و اظهارکرد: طرح توسعه امامزاده سید احمد(ع) مرند در دست اجراست تا آرامگاه این امامزاده که به عنوان معتبرترین امامزاده شمالغرب کشور مطرح است، به یک قطب فرهنگی تبدیل شود.

حجت الاسلام اختیاری خاطرنشان کرد: ساختمان گلی امامزاده سید محمد و سید حسن در ابرغان سال گذشته، تخریب شد و به یک فضای ۳۰۰ متری توسعه پیدا کرد، در گذشته محوطه ضریح تنها ۵۰ نفر گنجایش داشت، اما در حال حاضر صحن این امامزاده توسعه پیدا کرده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند اعلام کرد: احداث زائرسرای امامزاده سید حسن بابا در کوه کمر مرند نیز از سال گذشته در چهار طبقه آغاز شده و اکنون در حدود ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی در ادامه به تعداد موقوفه های شهرستان مرند اشاره کرد و گفت: موقوفه های انتفاعی که شامل حسینیه ها، مساجد، تکیه ها، حوزه های علمیه و گورستان هاست درآمدی ندارند و جهت استفاده مردم است، اما موقوفه های منفعتی موقوفه هایی هستند که درآمد دارند و درآمدها نیز در راستای نیات واقف هزینه می شود.

حجت الاسلام اختیاری با اعلام اینکه موقوفه های انتفاعی شهرستان مرند ۶۰۶ مورد و رقبه های آن ۶۶۱ مورد است، گفت: ۱۵۷ مورد موقوفه منفعتی نیز در شهرستان مرند وجود دارد که ۱۳۸ مورد آن زیر نظر مستقیم اداره اوقاف اداره شده و ۱۹ مورد دارای متولی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند با بیان اینکه موقوفه ها شامل رقبه هستند، خاطرنشان کرد: مثلا شخصی وقفی کرده اما این وقف شامل پنج قطعه زمین است، که هر کدام از این زمین ها یک رقبه محسوب می شوند.

وی اظهارکرد: ۵۶۸ مورد از موقوفه های شهرستان مرند، موقوفه منفعتی هستند که ۱۴۲ مورد از این موقوفه های منفعتی، متولی دارند.

حجت الاسلام اختیاری در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از موقوفه های مرند درآمد ندارند، اظهار کرد: برخی از موقوفه های منفعتی این شهرستان بدون درآمد هستند که میزان آن به حدود ۲۰ درصد می رسد.

رئیس اوقاف مرند همچنین از بدهکاری برخی دستگاه های اداری شهرستان به اوقاف خبر داد و اظهارکرد: ادره آموزش و پرورش شهرستان با اجاره ۳۲ رقبه بیشترین میزان بدهی را به اوقاف دارد.

وی با اشاره به اینکه بدهی ها و اجاره های وقفی آموزش و پرورش از سال ۹۴ پرداخت نشده است، افزود: شبکه بهداشت مرند نیز یک رقبه در اجاره دارد و برای ۲۳ مورد رقبه در اختیار نیز هنوز اجاره ای منعقد نشده است

وی گفت: مخابرات، ورزش و جوانان، حوزه علمیه، سپاه، پست بانک، بهزیستی نیز از اداراتی هستند که رقبه هایی از اوقاف را در اجاره خود دارند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مرند از نیازشناشی موضوعات وقفی در این شهرستان خبر داد و عنوان کرد: کارشناسان و مبلغان به عنوان مشاور وقف در خدمت مردم هستند تا درباره وقف های مورد نیاز جامعه آن ها را راهنمایی کنند.

وی افزود: وقف قرآنی در شهرستان مرند کم است که واقفین بهتر است به این مساله توجه داشته باشند، البته موضوعات وقفی شهرستان در مقایسه با سایر شهرستان ها از تنوع خوبی برخوردار است، مثلا وقف در زمینه بیماران لاعلاج و سرطانی، کمک به دانش آموزان بی بضاعت در قالب مهر تحصیلی، ازدواج جوانان و … از جمله موضوعاتی هستند که بیشتر واقفان به آن ها توجه دارند.

حجت الاسلام اختیاری با اشاره به اینکه بیشترین موقوفه در زمینه عزاداری امام حسین(ع) است، اظهار کرد: قرائت قرآن، کمک به ازدواج جوانان، کمک به دانش آموزان بی بضاعت و دارو و درمان از دیگر موارد فراوانی در نیات واقفین در این شهرستان به شمار می رود.

رئیس اوقاف مرند موقوفه امامزاده سید ابراهیم(ع) را دارای بیشترین درآمد وقفی در این شهرستان اعلام کرد و گفت: بیشترین میزان درآمد از موقوفه امامزاد سید ابراهیم(ع) مرند است که دارای مغازه و واحد تجاری درمانی است.

وی بر ضرورت گسترش فرهنگ وقف در جامعه تاکید کرد و گفت: هر چه میزان موقوفات افزایش پیدا کند فقر نیز کاهش پید می کند و هر چه موقوفه های منفعتی و دارای درآمد با نیاز روز جامعه افزایش پیدا کند شاهد کاهش مشکلات در جامعه خواهیم بود.

حجت الاسلام اختیاری بر اهمیت وقف مشارکتی نیز تاکید کرد و گفت: امروز اگر وقف مشارکتی در جامعه به فرهنگ تبدیل شود، می تواند بسیاری از نیازهای جامعه را برطرف کند، بسیاری از واقفین هستند که مبالغ و یا مکانی را به وقف اختصاص می دهند که اگر این مبالغ توسط چند واقف صورت بگیرد می توان وقف های ماندگار با درآمد بیشتری را شاهد بود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه مرند به تعداد وقف های سال جاری اشاره و اعلام کرد: امسال پنج وقف جدید صورت گرفته است که بیشتر انتفاعی است و درآمدی ندارد، سال گذشته نیز ۱۱ مورد وقف در شهرستان مرند ثبت شد.

حجت الاسلام اختیاری در بخش پایانی این گفتگو به تعداد مساجد شهرستان مرند اشاره کرد و اظهار کرد: تعداد ۴۵۰ مسجد در شهرستان مرند وجود دارد اما تعداد مساجد فعال این شهرستان بسیار کم است و بسیاری از مساجد این شهرستان بدون روحانی و امام جماعت است.

وی به تعداد مسجد شبانه روزی نیز اشاره و اظهارکرد: برخی از مساجد بین راهی در فصل زمستان و ایام بارندگی به حالت آماده باش هستند تا خدماتی را به مسافران یا در راه ماندگان ارائه دهند، و گرنه در طول سال، مساجد شبانه روزی دایر نیستند.

مرند با دارابودن ۱۵۷۸۷۳ نفر جمعیت و با ۲۸٬۰۳ کیلومتر مربع مساحت در ۶۵ کیلومتری شمالغرب تبریز واقع است.

انتهای خبر / منبع : ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious