به گزارش خبرنگار دیار آذربایجان ، محمد اشجعی معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی اظهار داشت : براساس بررسی نقشه های همدیدی، آینده نگری و تصاویر ماهواره ای، با ورود این سامانه بارشی شرایط ناپایدار جوی در استان حاکم می شود.
وی با بیان اینکه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه فعالیت این سامانه شدت می یابد و موجب کاهش دما بین ۵ تا ۱۵ درجه ای می شود، اظهار کرد: فعالیت این سامانه موجب ابرناکی، وزش باد شدید و بارش باران و برف می شود.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: فعالیت بارشی سامانه روز پنجشنبه بیشتر شده و با توجه به وزش باد، کولاک برف، مه و یخبندان، اختلال در تردد جاده ای پیش بینی می شود.

اشجعی با بیان اینکه کاهش دما در پی ورود این سامانه از روز پنجشنبه شروع و تا اواسط هفته آینده ادامه خواهد داشت، ادامه داد: توصیه می شود اقدام های لازم برای جلوگیری از مشکلات و خسارت های احتمالی به عمل آید و در مدیریت تامین حامل های انرژی تمهیدهای لازم به کار گرفته شود.

آذربایجان‌شرقی، منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم‌بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه‌خشک به حساب می‌آید.

آب و هوای این استان به‌ طور کلی سرد و خشک است ولی به‌ علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر باد‌های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند درغرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره‌داغ درشمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال‌شرق استان قرار دارد.

انتهای پیام/

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious