به گزارش دیار آذربایجان ، مجید خدا بخش در جلسه ستاد زیست فناوری آذربایجان شرقی با اشاره به الگوهای موفق سرمایه گذاری در استان اظهار کرد: الگوهای موفقی که اشتغال بالایی دارند، می‌تواند به عنوان الگوی توسعه شرکت‌های دانش بنیان مورد توجه قرار گیرند.  

وی با بیان اینکه غنای فکری و منابع مالی خوب در استان داریم ولی این منابع به علم و فکر متصل نمی‌شود تا ایده‌های فناورانه تجاری سازی شود افزود: برخی از مردم رقم‌های بالایی را در بانک‌ها سرمایه گذاری می‌کنند که باید به عرصه تولید و اشتغال وارد شوند و در ایجاد و تجاری سازی ایده‌ها به کار گیری شوند. 

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه اقتصاد و صنعت دانش بنیان هم ریسک دارد و هم سود بالایی دارد گفت:  شرکت‌های دانش بنیان،  دارایی فیزیکی چندانی ندارند ولی در بورس به فروش می‌رسند که برخی از آن‌ها بیش از ۱۰۰۰ میلیارد سرمایه دارند.  

وی خواستار فعال سازی خوشه‌های «نانو»،   «بیو» و «های تک» باید فعال‌تر شود تصریح کرد: ورشکستگی اغلب کارخانجات به دلیل این است که خود را با تکنولوژی روز تطبیق نمی‌دهد و درشان تخته می‌شوند، بنابراین نباید از فناوری روز و نسل تکنولوژی روز عقب افتاد چراکه امکان رقابت محصولات در بازار جهانی وجود ندارد.

خدابخش با بیان اینکه در حوزه پزشکی، تکنولوژی حرف اول را می‌زند ابراز داشت: دنیا در جهت توسعه تکنولوژی دانش بنیان حرکت می‌کند چراکه ارزش افزوده زیادی دارد بنابراین باید مدل و روش کار را پیدا کنیم و در استان اجرایی کنیم. 

وی با تاکید بر اینکه بروکراسی اداری سرمایه گذاری به ویژه در حوزه دانش بنیان را باید به حداقل برسانیم و ریسک این شرکت‌ها را پوشش دهیم افزود:  ویژگی این محصولات این است که بازار دارند و روز به روز تقاضا افزایش می‌یابد. 

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: خرید آمبولانس برای ما یک میلیارد تومان تمام می‌شود که می‌توانیم در داخل کشور در این زمینه کار کنیم و فعالیت‌های ارزش افزوده را توسعه دهیم. 

وی با تاکید بر اینکه ۱۲ طرح دانش بنیان زیست فناوری را در استان جزو اولویت هاست گفت: این استان ظرفیت و قابلیت بالایی دارد و می‌تواند قطب زیست فناوری و به الگوی سایر رشته‌ها و استان‌ها تبدیل شود. 

خدابخش با یادآوری اینکه در آنفولانزای مرغی بیش از ۲۰ هزار قطعه مرغ در کشور معدوم شد چراکه واکسن آن در ایران تولید نمی‌شود و آلمان تولید کرده و عربستان خریداری کرده و موضوع را به تنش سیاسی تبدیل می‌کند ابراز داشت: ما ظرفیت تولید این واکسن را در استان داریم و نباید در راه اندازی تولید این نوع واکسن در استان تعلل کرده و وقت را از دست بدهیم ضمن اینکه در برنامه ششم دولت خرید واکسن‌های حیوانی تولیدی را در کشور تضمین کرده است. 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious