به گزارش دیار آذربایجان ، حبیب‌الله مسعودی‌فرید ظهر امروز در افتتاح اورژانس اجتماعی جلفا اظهار کرد: موضوع سلامت بسیار موضوع مهمی بوده و اگر به آن بپردازیم کمتر شاهد آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

وی افزود: نگاه ارتباطی افراد با یکدیگر و جامعه همچنین سلامت جامعه کلان‌شهری در راستای کاهش فقر در جامعه  از جمله تعاریف یک جامعه سالم است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: در حال تدوین سند ملی سلامت هستیم که در آن به جنبه فردی و اجتماعی افراد توجه جدی شده است.

وی با تاکید به اینکه در موضوعات اجتماعی یکی از حوزه‌های مهم، توجه به کودکان زیر سن دبستان است، گفت: بایدبه این امر توجه خاص و ویژه شود زیرا ۸۰ درصد ذهن کودکان در این سن شکل می‌گیرد.

فرید اذعان داشت: خیلی از کشورها درصد اعتباراتی را برای رشد همه جانبه کودکان تخصیص داده‌اند که این میزان در حدود دو تا چهار درصد است در حالی که این رقم در ایران یک درصد تخمین زده شده است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور متذکر شد: کودکان فرصت‌های بی‌نظیر برای ما هستند،هر کودک جامانده یک فرصت از دست رفته برای کشور محسوب می‌شود.

وی گفت: هیچ راه میانبری برای رسیدن به هدفی چون جامعه سلامت نیست،باید به کودکان و نوجوانان توجه شود زیرا اینها ما را به استقلال و عدم وابستگی بیشتر هدایت می‌کنند.

فرید تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه پیشنهاد دادیم تا یک درصد تولید ناخالصی داخلی را برای تربیت کودکان اختصاص دهند که مورد قبول واقع نشد و همیشه گله می‌کنیم زیرا باید بیشتر به سن کودکان دبستان توجه کرد.

وی ادامه داد: هر چیزی که در اطراف ماست جزیی از تکنولوژی است و اصلاً استفاده از آن اشکالی ندارد حتی هموراه بر استفاده از دانش دیگران تاکید شده است اما باید بومی‌سازی شود.

فرید گفت: اشکالی که در فضای مجازی وجود دارد، این است که آماده‌سازی برای استفاده از آن وجود نداشته و آموزشی نبوده، در مورد محدودیت‌ها و چگونگی استفاده آن هرگز صحبت نشده است. 

وی با بیان اینکه در برخی کشورهای توسعه یافته، مراکزی راه‌اندازی شدند که افراد دچار وابستگی به فضای مجازی می‌توانند در آن مرکز درمان شوند، افزود: پیشنهاد ما این است که سواد رسانه‌ای را به سنین پایین‌تر بیاوریم زیرا لزوم زیادی وجود دارد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی تصریح کرد: حتی در برخی کشورها اپلیکشن‌های پیامک وجود دارد یعنی قبل اینکه پیامی به دست کودک برسد، ابتدا در سیستم گوشی خانواده نشان داده می‌شود و در صورت تائید به گوشی فرزند منتقل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه بحث قضایی و آموزشی فضای مجازی را محکم نیست، همتن‌گونه که سلامت جسمی واکسیناسیون لازم دارد، در موضوع سلامت اجتماعی نیز باید واکسنینه شویم.

فرید با تاکید به اینگه فضای سلامت اجنماعی مانند تیغ دولبه‌ای است که همه کشورها به آن تاکید دارند، گفت: بهترین راه برای رسیدن به جامعه سلامت آموزش افراد است که باید کنترل در کنار آن قرار گیرد. 

وی با اشاره به اینکه اورژانس اجتماعی همانند بیمارستان است، ادامه داد: اگر مجهزترین بیمارستان را داشته باشیم ولی پیشگیری نشود، مدام بیمار خواهیم شد،اورژانس اجتماعی نیز باید خودمراقبتی را آموزش بدهد، از این رو نباید منتظر باشیم یک کودک‌آزاری و خشونت صورت گیرد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور بیان کرد: در بودجه سال ۹۶ ملزم کرده‌ایم تا در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر، اورژانس اجتماعی ایجاد شود به طوریکه در سال‌های گذشته ۱۹۷ مرکز وجود داشت و اینک به ۳۰۰ مرکز رسیده و اگر بقیه اعتبارات برسد، ۵۰ اورژانس دیگر نیز اضافه خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious