به گزارش دیار آذربایجان ، محسن ارشدزاده ظهر امروز در همایش سلامت اجتماعی با محوریت فضای مجازی و آسیب‌های ناشی از آن در شهرستان جلفا اظهار کرد: منطقه آزاد ارس ماهانه به مددجویان جلفا کمکی کرده و از ریاست جدید نیز انتظار همین حمایت را داریم.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در قانون برنامه توسعه ششم، مسؤولیت سلامت اجتماعی را بر عهده دارد، گفت: سلامت اجتماعی در کنار سلامت روان و جسمی جزو ارکان اساسی یک کشور است و باید توجه شود.

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: کشور در حال توسعه اجتماعی، سیاسی و فناوری است و البته همه به دنبال توسعه هستند ولی در این مسیر نباید از آسیب‌های اجتماعی ناشی از فناوری و توسعه یافتگی غافل شد.

وی اذعان داشت: ما نمی‌توانیم خود را از مسیر تکنولوژی و ارتباط کنار بکشیم و خواه و ناآگاه در این مسیر قرار می‌گیریم.

ارشدزاده افزود: فضای مجازی مزیت‌های اصلی نیز دارد ولی باید برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی آن برنامه‌ریزی قابل اجرا داشت.

مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی قابل کنترل است و فقط باید برنامه و راه مقابله برای آن داشت.

ارشدزاده با اشاره به اینکه گروه‌های در معرض آسیب همانند جوانان، نوجوانان، دختران، زنان و کودکان هستند، افزود: باید این افراد بیشتر از سایر گروه‌ها مورد توجه و آگاه‌سازی و مهارت‌آموزی در مقابله با آسیب‌های جدید برای این طیف مهم قرار گیرد.

وی گفت: دولت مسؤولیت سیاستگذاری کلان را بر عهده دارد و ما معتقدیم بیشترین مسؤولیت در این مسیر بر عهده خانواده، جامعه و گروه‌های مردم‌نهاد   هست زیرا اگر خانواده‌ای در قبال اعضای خانواده‌اش احساس مسؤولیت نکن،د آسیب‌های اجتماعی گسترش خواهد یافت.

ارشدزاده بیان کرد: بهزیستی استان در راستای وظایف ذاتی که بر عهده داریم، برنامه متعددی برای پیشگیری و کنترل داشته که مهم‌ترین برنامه توسعه اورژانس اجتماعی در برای مقابله با آسیب‌های است.

وی ادامه داد: قبل از سال ۹۵ در پنج شهرستان اورژانس اجتماعی فعال داشتیم و در قانون برنامه توسعه ششم شهرهای بالای ۵۰ هزار جمعیت باید مجهز به اورژانس شده از و از این رو ۱۱ شهرستان استان آذربایجان‌شرقی را شامل می‌شود که از سال‌جاری اقدامات لازم برای راه‌اندازی این اورژانس انجام گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان یادآور شد: در ایام دهه فجر، ۹ اورژانس اجتماعی دیگر افتتاح خواهد شد و البته برنامه‌های متنوعی برای ایام دهه فجر خواهیم داشت.

وی ادامه داد: راه‌اندازی خانه امن و سلامت برای زنان و دختران که جدا شده‌اند همچنین خانه کودکان خیابانی و خانه امید مهر در تبریز، پایگاه خدمات اجتماعی راه‌اندازی مرکز بازپروری برای زنان و دختران آسیب‌دیده از جمله برنامه‌های انجام گرفته بهزیستی استان است.

ارشدزاده ادامه داد: استان آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های بزرگ کشور است که در منطقه مرزی قرار دارد و این می‌تواند مزیت و تهدید برای ما باشد ولی با وجود شرایط جغرافیایی، آسیب‌های اجتماعی در استان کنترل شده است و کودکان خیابانی و کار بسیار کم داریم.

مدیرکل بهزیستی استان اظهار کرد:با فعال شدن تمام اورژانس‌های اجتماعی، مداخلات و اقدامات به صورت جدی خواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious