به گزارش دیار آذربایجان ، مجید خدابخش در دیدار با زندانیان سیاسی قبل از انقلاب با اشاره به اینکه این زندانیان سیاسی پیشکسوتان جهاد، مبارزه و غیرت هستند اظهار کرد: در تاریخ ملت ایران ۲۲ بهمن از ماندگارترین روزها است چراکه سیر ۲۵۰۰ ساله نظام شاهنشاهی متوقف شده و به جای آن نظام الهی حاکم شد.

وی با اشاره به اینکه تا قبل از قیام ۲۹ بهمن تبریز این حرکت‌ها و اعتراضات ملموس نبود افزود: حتی در شهر قم که قبل از تبریز تعدادی راهپیمایی کرده بودند، قیام تبریز بی‌سابقه و حتی بزرگتر از قیام مردم در ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ بود.

خدابخش ادامه داد: در قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن ۵۶ تعداد زیادی از سینماها، مشروب فروشی‌ها، بانک‌ها و کلانتری‌ها را تعطیل کرده و رژیم شاه و حامیانش را کیش و مات کرد.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه تا قبل از قیام ۲۹ بهمن تبریز هیچ تصوری از مبارزه و انقلاب نبود و انقلابیون خرابکار و تروریست نامیده می‌شدند گفت: مردم نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را قبول کرده بودند و بر این اعتقاد بودند که شاه هر تصمیمی اراده کرد می‌تواند عملی کند با این تصور که سایه خدا در زمین است و اداره کشور بدون شاه ناممکن است.

وی با اشاره به اینکه شاه بعد از کودتا علیه مصدق به آمریکا وابستگی بیشتر پیدا کرد ابراز داشت: وابستگی شاه بعد از کودتا علیه مصدق به صددرصد رسیده بود و آمریکا در هر اموری مانند نفت، برنامه و بودجه، صنعت هوایی و سایر موارد دخالت می‌کرد و شاه مستقیما از سفارت دستور می‌گرفت.

خدابخش با بیان اینکه مبارزه تا قبل از قیام ۲۹ بهمن بسیار کار سختی بود گفت: آن زمان در جامعه هیچ نوعی از مبارزات علنی نبود و مبارزینی که دستگیر می‌شدند توسط افراد وحشی ساواک شکنجه می‌شدند.

وی خاطر نشان کرد: به برکت تلاش، اخلاص، ایمان، مجاهدت و رهبری امام خمینی (ره) ریشه درخت ۲۵۰۰ ساله نظام شاهنشاهی خشکیده شد و جای آن را نهال انقلاب گرفت.

استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: زندانیان سیاسی با آگاهی بر شکنجه و سختی زندان‌های ساواک قدم در راه مبارزه گذاشته بودند‌.

وی با اشاره به اهمیت پیوستن همافران به جریان انقلاب ابراز کرد: نیروهای هوایی در زمان پهلوی در آمریکا و همافران توسط انگلیس آموزش دیده می‌شدند و این همافران در ۱۹ بهمن ماه با سان رفتن در بیت امام باعث نا امیدی دولت مستقر شدند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious