به گزارش دیار آذربایجان ، مجتبی جلیل زاده در گفتگویی  از اجرای طرح تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی در سطح کشور خبر داد و گفت: آب‌های زیرزمینی نه‌تنها در استان آذربایجان شرقی بلکه در کل کشور دچار یکسری مشکلات شده و به لحاظ اینکه آب خوان‌ها زیرزمین هستند و به چشم نمی‌آیند به این مشکل اساسی پرداخت نمی‌شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی ادامه داد: خوشبختانه در استان آذربایجان شرقی به لحاظ مدیریتی که انجام‌یافته نسبت به سایر استان‌ها از نظر تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی در وضعیت مطلوبی قرار داریم.

وی آب‌های زیرزمینی را جزو منابع استراتژیک ذکر کرد، گفت: اگر خدای‌ناکرده آب‌های زیرزمینی از بین برود به‌هیچ‌عنوان قابل احیا نخواهد بود به همین دلیل تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

جلیل زاده، کنترل برداشت‌ها، جلوگیری از اضافه برداشت‌ها در چاه‌های مجاز را از پروژه‌های طرح تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی برشمرد، افزود: ۵۰ درصد مشکلات ما از این است کسانی که مجوز بهره‌برداری از چاه‌های مجاز را گرفته‌اند میزان برداشت آن‌ها متناسب با پروانه نیست یعنی هراندازه‌ای که دوست دارند آب برداشت می‌کنند.

کنتورهای هوشمند در چاه‌های آب نصب می‌شود

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اضافه برداشت از چاه‌های مجاز به منابع آب زیرزمینی آسیب می‌زند، تأکید کرد: برای جلوگیری از اضافه برداشت‌ها کنتورهای هوشمند در چاه‌های آب نصب می‌شود که تاکنون بهره‌برداران و کشاورزان در این زمینه همکاری خوبی داشته‌اند اما سال ۹۷ آخرین سالی خواهد بود که چاه‌های آب به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند.

وی اضافه کرد: تا به امروز با اقدامات انجام‌یافته و نصب کنتورهای هوشمند از ۳۰ درصد اضافه برداشت از چاه‌های آب آذربایجان شرقی جلوگیری کرده‌ایم و نهایت تا پایان سال آینده باید چاه‌های آبی استان می‌بایست تعیین تکلیف شوند.

جلیل زاده با ذکر اینکه شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از حفر هرگونه چاه‌های غیرمجاز آب برخورد می‌کند، گفت: خوشبختانه مسئولان قضایی آذربایجان شرقی در این خصوص همکاری بسیاری خوبی دارند و حتی در برخی مواقع از شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نیز پیشروتر هستند و مدام پیگیری می‌کنند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی بر لزوم کنترل و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز در سطح استان و حوزه دریاچه ارومیه تأکید کرد و افزود: با همکاری مدیریت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی توانسته‌ایم برق چاه‌های آب مجاز حوزه دریاچه ارومیه در زمان غیر کشت قطع‌شده‌اند و به‌هیچ‌عنوان اجازه برداشت آب در حوزه دریاچه ارومیه در زمان‌های غیر کشاورزی نمی‌دهیم.

انتهای خبر /

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
balatarin cloob Donbaler viwio Donbaleh Twitter Facebook Google Buzz Google Bookmarks Digg yahoo Technorati delicious