اعلام آمادگی ارمنستان برای انجام کشت فراسرزمینی آذربایجان‌شرقی
اعلام آمادگی ارمنستان برای انجام کشت فراسرزمینی آذربایجان‌شرقی
دیار آذربایجان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: کشور ارمنستان برای همکاری در زمینه کشت فراسرزمینی و ارائه‌ ظرفیت‌های موجود در این کشور پیش‌قدم شده است.

به گزارش دیار آذربایجان ، اکبر فتحی در جلسه بررسی کشت فراسرزمینی با بیان اینکه تصمیم‌گیری برای برنامه‌ریزی‌های آتی نیازمند شناخت است که برای شناخت همه‌جانبه تجارب گذشته باید مورد کنکاش قرار گیرد و موارد لازم در قراردادهای همکاری ذکر گردد، اظهار داشت: در زمینه کشت فراسرزمینی استان‌هایی مانند اصفهان، فارس و تهران پیشرو بوده و سرمایه‌گذاری‌هایی انجام داده‌اند.

وی افزود: در وزارت جهاد‌ کشاورزی بخش جهاد توسعه مکلف به تامین اراضی مورد نظر در کشورهایی مانند اوکراین، چچن، تاجیکستان، گرجستان، آذربایجان و .. شده است تا به شناسایی اراضی و معرفی آن به سرمایه‌گذاران اقدام نماید.

وی با بیان اینکه با توجه به قرابت فرهنگی و مجاورت جغرافیایی کشور ارمنستان در مورد ظرفیت‌های موجود در این کشور آشنایی بیشتری وجود دارد، گفت: این کشور به لحاظ کشاورزی دارای ظرفیت بالایی نیست و به سبب کوهستانی بودن امکان پرداختن به امر زراعت در حالت وسیع وجود ندارد و مجموع ظرفیت موجود این کشور برای زراعت حدود ۲۰ هزار هکتار با آب مطمئنه می‌باشد که آمادگی اختصاص آن به کشت دانه‌های روغنی وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه درحال حاضر خود کشور ارمنستان برای همکاری در زمینه کشت فراسرزمینی و ارائه ظرفیت‌های موجود در این کشور پیش‌قدم شده است، تصریح کرد: ارمنستان با اعلام رفع دغدغه‌های سابق در مورد امنیت سرمایه‌گذاری در این زمینه و در حوزه‌های دامداری عمدتاً گوسفندداری برای استفاده از ظرفیت مراتع، کاشت گیاهان دارویی، دانه‌های روغنی در سطح محدود اعلام مادگی کرده است.

فتحی همچنین اضافه  کرد: باغداری باتوجه به توپوگرافی اراضی و شباهت شرایط آب و هوایی ارمنستان به استان ما اراضی مستعدی برای باغداری موجود است که هم در زمینه نهال و هم احداث باغ و خدمات فنی باغداری و نیز حوزه گلخانه امکان سرمایه‌گذاری وجود دارد همچنین در بخش شیلات در جهت ارائه ظرفیت‌های موجود خود اعلام آمادگی نموده است.

وی بیان داشت: در حوزه‌های باغداری و زنبورداری به‌طور قطع می‌توان گفت، امکان سرمایه‌گذاری وجود دارد و در حال حاضر نیز همکاری‌ها بین دو کشور صورت می‌گیرد اما برای رفع دغدغه‌های موجود در مورد امنیت سرمایه‌گذاری ضروری است تا این فعالیت‌ها نظام‌مند و با همکاری مسوولان دو کشور و در قالب قراردادهای حقوقی صورت گیرد.

فتحی ابراز کرد: همینطور در حوزه تعلیف دام(گوسفند) نیز می‌توان همکاری‌های لازم را انجام داد در حوزه زراعت نیز با توجه به شرایط پیش آمده در خصوص تامین نهاده‌های دامی و افزایش روزافزون قیمت آنها تولید این نهاده‌ها در مکان دیگر به کاهش قیمت تمام شده محصول (مرغ و دام) و افزایش توان رقابتی آن منجر خواهد شد و در این راستا راه‌گشایی و حمایت از سرمایه‌گذاری اتحادیه‌ها و اشخاص حقیقی در این زمینه‌ها ضروری است، از این‌رو  باید سازوکارهای اجرایی این سرمایه‌گذاری تعریف شده و امنیت آن تامین گردد که در نشست‌های مشترک آتی باید بدان پرداخته شود.