×
×

خطیب نماز جمعه تهران :
ائمه‌جمعه مراقب اظهارنظرهایشان باشند

 • کد نوشته: 2357
 • اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۲
 • 65 بازدید
 • ۰
 • دیار آذربایجان : : خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه ائمه‌جمعه باید مراقب خطبه‌ها و اظهارنظرهایشان و نمایندگان و مسئولان دولت در تریبون‌ها مراقب حرف‌هایشان باشند گفت: مسئله تقویت اراده ملی برای پیشبرد آرمان‌های انقلاب اسلامی در برابر جنگی است که از طرف دشمن در حال انجام است و دشمن برای ایجاد گسل‌های داخلی سرمایه‌گذاری کرده است.
  ائمه‌جمعه مراقب اظهارنظرهایشان باشند

  به گزارش دیار آذربایجان : ، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران (۲۲ اردیبهشت‌)  که در دانشگاه تهران برگزار شد در خطبه اول با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام صادق(ع) در هفته آینده گفت: از محضر حضرت ولیعصر(عج) تمنای دعا و عنایت داریم. فرصت سالروز شهادت امام صادق(ع) فرصتی مغتنمی است برای تلاش فردی و جمعی در مسیر شناخت بهتر این امام مظلوم و هم فرصتی است برای مراجعه به آموزه های مکتب آن حضرت و توقعاتی که این امام بزرگوار از ما و از دوستانشان دارند. انشالله ملت ایران که در مودت اهل بیت زبانزد روزگار هستند در این مناسبت با برگزاری مجالس پرشور و سرشار از معرفت و شعور، عرض ارادت جانانه و خالصانه‌ای را به ساحت آن حضرت در شب و روز شهادت آن حضرت خواهند داشت.

  وی با تاکید بر اینکه دریافتن توصیه‌ها و مرور توقعات امام صادق(ع) یکی از مهمترین کارکردهای چنین مناسبتی است که با مطالعه و مراجعه این مهم محقق خواهد شد افزود: شنیده‌ایم دانش آموزان بنا دارند در یک برنامه معینی در شب شهادت آن حضرت در مساجد حضور پیدا کنند که کار ارزشمندی است اما دریافتن توصیه‌های امام صادق(ع) یکی از کارکردهای چنین مناسبتی است. امام صادق(ع) نه تنها نقشه راه زیست سعادتمندانه شیعه بلکه عالم اسلام را در یک نگاه جهان بشریت را به زیبایی تبیین کرده‌اند.

  امام جمعه موقت تهران انقلاب اسلامی را آغاز حرکت جمعی و سازمان یافته شیعیان امام صادق (ع) دانست و گفت: یکی از کارهای بزرگ امام صادق(ع) این بود که مرزهای فکری را تبیین و در حوزه‌های اعتقادی، اسلام ناب را معرفی کردند و در ادامه نهضت بزرگی که پدر ارجمندشان آغاز کردند در حوزه‌های گوناگون مرزهای دانش را توسعه دادند و از طرفی هم سازماندهی درونی امت اسلامی و انسجام داخلی شیعیان را دستور کار ویژه خودشان قرار دادند و در مجموع یک مکتب دارای چارچوب فکر و قواعد فقهی و نظم و نظام اجتماعی را در دسترس پیروان خودشان قرار دادند که باید این مهم را قدر دانست.

  حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه در تقوای الهی باید پیشگام باشیم ادامه داد: امام صادق(ع) بسیار بر دین شناسی تاکید کرده‌اند و همواره فرموده‌اند شیعه باید دائم در حال درک بهتر از دین باشد. شیعه امام صادق(ع) یعنی کسانی که در عالی‌ترین سطح اتحاد درونی دارند. امام صادق(ع) از شیعیان خود توقع دارند که در مسئله اخوت سرآمد زمانه خودشان باشند. در مکارم اخلاق، شاخصه ایجاد اعتماد اجتماعی صداقت و راستگویی است و امیدواریم به رغم تمامی دشمنی‌ها، یک خودسازی جمعی، امتی و تمدنی را ادامه دهیم.

  وی گفت: ماه شوال ماه بدرقه ماه مبارک رمضان است. در مجموع ما یک ماه رمضان سرشار از معنویت را پشت سر گذاشتیم اما در دهه آخر سه اتفاق بزرگ رخ داد که یکی حضور شورانگیز و معنوی مردم در شب‌های قدر بود و دیگری برگزاری راهپیمایی روز قدس است که از نظر حضور مردم بسیار پرشور بود. سومین اتفاق، حضور میلیونی مردم در نمازهای عید سعید فطر بود که حکایت از تفاوت محسوس آن با سال‌های قبل دارد و امیدواریم هم قدر بدانیم و هم برگزارکنندگان نماز عید فطر به ویژه در تهران از حالا باید به فکر باشند که مقدمات و زیرساخت‌ها فراهم شود؛ عده زیادی به نماز نرسیدند و نیاز به تلاش بیشتر است و عذرخواهی عملی از کسانی که به این فیض بزرگ نرسیدند این است که مقدمات برای سال بعد از حالا فراهم شود.

  وی با اشاره به اینکه در نماز عید فطر، حکمت رهبری جلوه مجددی داشت و ایشان راهبردهای پیش روی امت را به زیبایی طراحی کردند و همان چیزی است که امروز نیازمندیم، گفت: در طرف دیگر مسئله همکاری و هم افزایی ملی با تاکید بر مسئولان است که این همانجایی است که دشمن سرمایه‌گذاری کرده است تا شقاق و نفاق درونی ایجاد کند. مسئله سوم تمرکز جمعی بر حل مسائل کشور  پرهیز از حاشیه سازی‌ها بر مدار اتحاد ملی و انسجام گسترده بود. در شرایطی که اعتماد عمومی نیاز به تقویت دارد، اتفاقاتی را در گوشه و کنار مشاهده می‌کنیم.

  حاج‌علی‌اکبری تاکید کرد: ائمه جمعه باید مراقب خطبه‌ها و اظهارنظرها باشند، نمایندگان و مسئولان دولت در تریبون‌ها مراقب باشند. جامعه ظرفیت ابتلا به حواشی را ندارد و همه باید مصمم پای ساخت میهن اسلامی باشند و حل مسئله هم دو عنوان برجسته آن در شعار سال اعلام شد. مسئله تقویت اراده ملی برای پیشبرد آرمان‌های انقلاب اسلامی در برابر جنگی است که از طرف دشمن در حال انجام است و دشمن برای ایجاد گسل‌های داخلی سرمایه‌گذاری کرده است.

  امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مهار تورم و رونق تولید که امسال پیش روی ما قرار گرفته وقتی همه متحد باشند، اتفاق خواهد افتاد، اظهار کرد: یکی از نکات قابل تاکید در این ماجرا، مسئله گرانی‌هاست که به تعبیر امام صادق(ع)، گرانی‌ها حال مردم را بد می‌کند و به اخلاق مردم آسیب می‌زند؛ مسئله مسکن و اجاره بها جزو ابتلائاتی است که بخش مهمی از مردم درگیر آن هستند. در تهران که شرایط سخت‌تر است، حوالی ۵۰ درصد افزایش بها داشته لذا نیازمند مراقبت ویژه است. حساسیت مسکن در سبد خانوار، آرامش کل خانواده را می‌تواند مختل کند و تابعی شده از قیمت زمین و مسکن و تبدیل یک کالای زیستی به یک کالای دلالی که در نتیجه شاهد فوران بی حساب و کتاب قیمت‌ها هستیم که کمر مستاجرها را می‌شکند؛ این مسئله وقتی که با آشفتگی قیمت، فقدان نظارت و بی انصافی و عدم بسته‌های حمایتی همراه شود، می‌بینید که چه داستانی درست می‌کند. در شرایط فعلی نیازمند یک نسخه درمانی فوری هستیم که این مسئله را تا حد زیادی مدیریت کند. مردم و نهادهای حمایتی نیز دست به دست هم دهند که از این مسئله دشوار عبور کنیم و این نیاز به عمل به راهبردهای رهبری دارد.

  خطیب نمازجمعه تهران همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و استقبال گسترده مردم از این رویداد گفت: این روزها یک رویداد بسیار بزرگ در حوزه کتابخوانی و نشر برای عموم مردم و فرهیختگان در حال برگزاری است. نمایشگاه کتاب فرصتی ارزشمند است که غیر از ارائه آثار جدیدی، در فضای فرهنگ عمومی یک اعلان عمومی برای توجه به کتاب و کتابخوانی است. اسلام پرچمدار کتاب و کتابخوانی است و به رغم میدان‌داری رسانه‌های جدید، کتاب جایگاه خودش را دارد و کتابخوانی باید به یک فرهنگ و عادت عمومی در جامعه ما تبدیل شود و امیدواریم این هدف که با آن فاصله زیادی داریم، با همکاری بخش‌های مختلف در دسترس قرار گیرد.

  وی همچنین با اشاره به تحولات اخیر فلسطین گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی عید سعید فطر، راهبردی را معین کردند و اینکه راهبرد امروز جهان اسلام باید کمک به نیروی داخلی فلسطین باشد و این راهبرد با حمایت جمهوری اسلامی در مسیر طی شده از انتفاضه سنگ به انتفاضه موشک رسیده و روزگار رژیم صهیونیستی را سیاه کرده است. این راهبرد حیاتی و نجات‌بخش است چون نمی‌شود به معادلات بین‌المللی و نظامات جهانی و حمایت دولت‌ها چشم امید بست. چشم امید به نیروهای مقاومت اسلامی و حمایت از همه آن‌ها است. تسلیح غزه و کرانه باختری در دستور کار جبهه مقاومت و ایران بوده و کار را به نقطه‌های خوبی هم  رسانده است.

  خطیب نماز جمعه تهران اضافه کرد: صهیونیست‌ها گرفتار انفعال بسیار شدیدی هستند. این رژیم روبه زوال برای نجات خود به یکی از سفاک‌ترین عنصرها برای تشکیل کابینه متوسل شده است و خودشان می‌گویند «دولت مجرمان.» اما این روسیاه هم نتوانست کاری را به پیش ببرد و وضعیت خراب‌تر شد. وقتی کودکان را می‌کُشند این حملات و رفتارها حکایت از استیصال این رژیم دارد که البته کارنامه این رژیم سفاک مملو از  کشتن مردمان عادی است. در شرایط فعلی وظیفه همه ما این است که از  جریان مقاومت فلسطین حمایت کنیم چون در این حملات هوشمندانه ایستادند و باید همه امت اسلامی از آن‌ها  حمایت کنند تا بتوانند به نقطه بازدارندگی برسند.

  حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه رژیم صهیونیستی قدرت بازدارندگی خود را از دست داده، گفت: باید قدرت بازدارندگی در جبهه مقاومت تقویت شود و مقاومت فلسطین با قوت و سربلندی  این راه را ادامه دهد. آن‌ها از حمایت امت اسلامی، ایران عزیز و امام امت بهره‌مندند و ان‌شاء‌الله به اهدافشان خواهند رسید و خواسته‌هایش را به دشمن پلید تحمیل خواهند کرد.

  پایان پیام/

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *