×
×

افزایش کشاورزی در حوضه آبریز ارومیه/ احداث باغات در اراضی شیبدار "دریاچه ارومیه"  

 • کد نوشته: 3764
 • فروردین ۲۰, ۱۴۰۳
 • 25 بازدید
 • ۰
 • دیار آذربایجان : یک کارشناس محیط زیست گفت: متاسفانه دولت در کاهش مصرف آب کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه هنوز نتوانسته کار خاصی انجام بدهد و در همین ماه‌های اخیر شاهد افزایش احداث باغات در زمین‌های شیبدار حوزه دریاچه ارومیه بوده‌ایم.

  افزایش کشاورزی در حوضه آبریز ارومیه/ احداث باغات در اراضی شیبدار "دریاچه ارومیه"  
  به گزارش دیار آذربایجان، بارش‌های زمستانه در حوزه آبریز دریاچه ارومیه و همچنین رهاسازی آب به سمت دریاچه از سدهای چراغ ویس سقز، سد بوکان، سد مهاباد، سد سیلوه، تونل کانی سیب و… باعث شده تا شرایط دریاچه در روزهای پایانی سال به وضعیت تقریباً پایداری برسد و طبق اعلام ستاد احیای دریاچه ارومیه در حال حاضر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در دریاچه موجود است.
  بر اساس آمار از ابتدای سال آبی جاری تا تاکنون، دریاچه ارومیه افزایش ۲۶ سانتی‌متری را داشته و تراز اکولوژیک آن ۱۲۷۴.۱ متر است و ورودی آب باعث افزایش تراز دریاچه ارومیه به‌ میزان ۴۵ سانتی‌متر نسبت به ابتدای سال آبی شده است.
  با وجود این اقدامات و بهبود شرایط دریاچه همچنان کارشناسان در خصوص وخامت حال آن در تابستان پیش رو هشدار می‌دهند و معتقدند که تا زمانی که کشاورزی در حوزه آبریز ارومیه کاهش پیدا نکند هر راهکاری تنها مُسکنی کوتاه مدت برای کاهش آلام دریاچه ارومیه خواهد بود.
  در همین رابطه، محسن موسوی خوانساری؛ کارشناس محیط زیست به تسنیم گفت: متأسفانه علی‌رغم همه هشدارها، دولت در حوزه کشاورزی هنوز نتوانسته کار خاصی انجام بدهد و در همین ماه‌های اخیر تبدیل اراضی دیم به اراضی آبی را در حوزه آبریز ارومیه داشته‌ایم و احداث باغات در زمین‌های شیبدار حوزه دریاچه ارومیه رو به افزایش است.
  وی، درباره شرایط دریاچه در تابستان نیز هشدار داد: متأسفانه تبخیر شدیدی را در حوزه آبریز ارومیه داریم و میزان تبخیر به اندازه یک و نیم متر از ارتفاع آب دریاچه خواهد بود. برای اینکه دریاچه به شرایط پایداری برسد که تابستان را هم به سلامت رد کند حداقل به سالانه سه و نیم میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد اما بر اساس آمار تاکنون یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب در دریاچه موجود است که هنوز با حقابه سالانه آن فاصله دارد. لذا اگر پرداخت حقابه به طور کامل اتفاق نیفتد، باز هم در تابستان به دلیل تبخیر شدید شاهد وخامت حال دریاچه ارومیه خواهیم بود.
  این کارشناس محیط زیست خاطرنشان کرد: اقداماتی که در راستای رهاسازی آب انجام شده قابل تقدیر است اما بدون شک تا زمانی که مصرف آب در حوضه کشاورزی کم نشود خبری از احیای دریاچه نخواهد بود.
  انتهای پیام/
  منبع: دیار آذربایجان
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *