×
×

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت:
آذربایجان‌ شرقی از نظر نزاع و دعوا در رده دوم کشور قرار دارد  

 • کد نوشته: 3864
 • فروردین ۲۳, ۱۴۰۳
 • 41 بازدید
 • ۰
 • دیار آذربایجان : مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: این استان از نظر تعداد مراجعان نزاع و دعوا به پزشکی قانونی به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت در رده دوم کشور قرار دارد.
  آذربایجان‌ شرقی از نظر نزاع و دعوا در رده دوم کشور قرار دارد  
  به گزارش دیار آذربایجان، «مهرداد ستاره»، روز شنبه در گفت و گویی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا اول اسفند، ۳۶ هزار و ۸۱ نفر به علت نزاع و دعوا به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند، افزود: از این تعداد ۲۵ هزار و ۵۱۸ نفر مرد و ۱۰ هزار و ۵۶۳ نفر زن هستند.
  وی اظهار کرد: تعداد مراجعان نزاع به پزشکی قانونی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۳۵ هزار و ۹۸۹ مورد بود تغییر محسوسی نداشته و سه دهم درصد افزایش یافته است.
  مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه فراوانی تعداد نزاع ها و مراجعان به پزشکی قانونی سال جاری، در سال بعد مشخص می شود، گفت: آذربایجان شرقی در زمینه نزاع و دعوا در سال ۱۴۰۱ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بعد از اردبیل در رتبه دوم قرار دارد و همدان، زنجان و گیلان نیز رده های سوم تا پنجم را به خود اختصاص داده اند.
  ستاره، ادامه داد: این استان از نظر فراوانی در تعداد مراجعان منازعه به پزشکی قانونی بعد از تهران، خراسان رضوی و اصفهان در رده چهارم قرار دارد و بیشترین مراجعان این حوادث به پزشکی قانونی ۲۰ تا ۴۰ ساله هستند.

  رسیدگی به ۱۳۷ پرونده قصور پزشکی در آذربایجان شرقی
  مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۱۱ ماه سال جاری به ۱۳۷ مورد پرونده قصور پزشکی در کمیسیون پزشکی این اداره کل رسیدگی شد و بیشترین پرونده ها مربوط به دندانپزشکی، دندانساز تجربی، سایر گروه های پزشکی مانند زیبایی و آرایشی، پرستاری، جراحی عمومی، جراحی زنان و زایمان، گوش و حلق و بینی و جراحی ارتوپدی است.
  ستاره، افزود: این استان از نظر فراوانی تعداد پرونده های قصور پزشکی کمیسیون پزشکی نوبت اول در رتبه دوم کشور و در تعداد پرونده های کمیسیون پزشکی نوبت دوم در رتبه سوم قرار دارد.
  وی اظهار کرد: برای ۶۳ درصد از پرونده های مربوط به کمیسیون های قصور پزشکی نوبت اول رای محکومیت و برای ۳۷ درصد رای تبرئه صادر شده است و در پرونده های قصور پزشکی کمیسیون های نوبت دوم، ۵۶ درصد محکوم و ۴۴ درصد تبرئه شده اند.
  مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه پرونده های قصور پزشکی استان های زنجان، اردبیل و آذربایجان غربی نیز در کمیسیون پزشکی این اداره کل رسیدگی می شود، گفت: این استان قطب کمیسیون های پزشکی شمالغرب کشور است.

  آذربایجان شرقی در تعداد مراجعان معاینات بالینی به پزشکی قانونی در رده پنجم قرار دارد
  ستاره، ادامه داد: در ۱۱ ماه سال جاری ۹۳ هزار و ۱۶۴ نفر در استان برای معاینات سرپایی و بالینی به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۸۶ هزار و ۶۴۰ نفر بود، هشت درصد افزایش یافته است.
  وی با بیان اینکه از تعداد مراجعان بالینی در سال جاری ۲۸ هزار و ۵۸۴ نفر زن و ۶۴ هزار و ۵۸۰ نفر مرد هستند، یادآور شد: ۳۰ درصد مراجعان در تابستان، ۲۶ درصد در بهار، ۲۸ درصد در پاییز و ۱۶ درصد در دی و بهمن به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند.
  ستاره، افزود: این استان از نظر فراوانی معاینات بالینی در سال ۱۴۰۱ بعد از استان های تهران، خراسان رضوی، اصفهان و فارس در رده پنجم و به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت در رده ۱۶ کشور قرار دارد.
  بیشتر بخوانید
  انتهای پیام/

  منبع: دیار آذربایجان
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *