×
×

هواشناسی استان اردبیل هشدار سطح نارنجی صادر کرد

 • کد نوشته: 4716
 • اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۳
 • 18 بازدید
 • ۰
 • اداره‌کل هواشناسی استان اردبیل با صدور اطلاعیه‌ای هشدار سطح نارنجی صادر کرد.
  هواشناسی استان اردبیل هشدار سطح نارنجی صادر کرد

  در این اطلاعیه که روز چهارشنبه انتشار یافت آمده است: سامانه بارشی از عصر جمعه، ۱۴ اردیبهشت تا اواخر شنبه، ۱۵ اردیبهشت نقاط مختلف استان اردبیل را در بر خواهد گرفت.

  این اطلاعیه در مورد مخاطره‌های جوی مورد انتظار تشریح کرده است: وزش تندبادهای موقتی، بارش متناوب باران (گاهی به صورت رگبار باران همراه با رعد و برق)، بارش تگرگ به ویژه در مناطق کوهستانی و دامنه کوه‌ها و بارش برف در ارتفاعات به ویژه در ارتفاعات سبلان پیش‌بینی می‌شود.

  بر همین اساس آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب در نقاط شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، برخورد صاعقه در دامنه کوه‌ها مورد انتظار است که می‌تواند لغزندگی جاده‌های ارتباطی و در نتیجه کُندی رفت و آمد و اختلال در عملیات پروازی فرودگاه‌ها را موجب شود.

  در ادامه این اطلاعیه نیز خودداری مسافران و طبیعت‌گردان از اتراق و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، جلوگیری از صعود کوهنوردان به ارتفاعات و خودداری روستاییان و عشایر از چرای دام‌ها در دامنه کوه‌ها یا تردد در حاشیه رودخانه‌ها و ناحیه‌های مرتفع در بازه زمانی مورد اشاره توصیه شده است.

  لزوم توجه کشاورزان به توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی به منظور پیشگیری از وارد آمدن خسارت، انجام تمهیدهای لازم از سوی نهادهای خدمات‌رسان و امدادی و احتیاط در انجام پروژه‌های عمرانی و ساختمانی در قالب هشدار کشاورزی سطح زرد شماره ۲ مورد تاکید قرار گرفته است.

  این اطلاعیه با اشاره به احتمال آبگرفتگی مزرعه‌ها و باغ‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها نسبت به آماده‌سازی سامانه‌های ضدتگرگ در محدوده باغ‌ها و محافظت از مزرع‌ها و درختان نوشکوفه در برابر تگرگ احتمالی و توقف هرگونه عملیات محلول‌پاشی و سم‌پاشی در هنگام بارندگی ضمن رعایت نکته‌های ایمنی در مواجهه با رعد و برق هشدار داده است.

  مدیریت زهکشی مزرعه‌ها و باغ‌ها در زمان بارندگی برای جلوگیری از ماندآبی، حفاظت از کندوهای عسل در برابر آب‌گرفتگی احتمالی،بررسی استحکام و پوشش سازه‌ای گلخانه‌ها و مدیریت دما و رطوبت گلخانه‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، سردخانه‌ها و واحدهای تولیدی از دیگر توصیه‌های اداره‌کل هواشناسی استان اردبیل برای آمادگی مواجهه با بارش‌های بهاری در روزهای پیش‌رو است.

  آسمان اردبیل در حال حاضر صاف تا قسمتی ابری و دمای هوا ۱۶ درجه سانتی‌گراد بالای صفر است.

   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *