×
×

ذخایر سد‌های استان اردبیل افزایش یافت

 • کد نوشته: 5365
 • خرداد ۳, ۱۴۰۳
 • 21 بازدید
 • ۰
 • معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در اثر بارش‌های اخیر حجم ذخایر سد‌های این استان به بیش از ۱۹۵ میلیون متر مکعب رسیده است.
  ذخایر سد‌های استان اردبیل افزایش یافت

  حمید فضایلی گفت: ۳۲ درصد حجم ذخایر سد‌های استان پر شده که با بارش‌های رخ داده در اردیبهشت و اوایل خردادماه امیدواریم این حجم تا ۵۰ درصد و بالاتر هم افزایش یابد.

  معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با بیان اینکه سد یامچی در حال حاضر بیش از ۲۷ میلیون متر مکعب آب دارد و پیش‌بینی می‌شود این مقدار به میزان قابل توجهی افزایش یابد، افزود: هر چند نسبت به پارسال در همین ایام با کاهش پنج درصدی در ذخایر حجم مخزنی سد یامچی روبرو هستیم ولی پیش‌بینی‌ها حکایت از جبران این کسری و بهبود شرایط ذخیره‌سازی این سد دارد.

  فضایلی همچنین از افزایش ذخیره سد سبلان به ۳۹ میلیون متر مکعب خبر داد و گفت: حجم ذخیره این سد پنج میلیون متر مکعب نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته و به نظر می‌رسد روند ذخیره‌سازی در پشت سد سبلان قبل از شروع کشت و زرع بهاره ادامه پیدا کند.

  او به ذخایر سد ارس و خداآفرین به عنوان ۲ سد تامین‌کننده آب آشامیدنی و کشاورزی شمال استان اشاره کرد و افزود: این ۲ سد نیز نسبت به گذشته وضعیت بهتری دارند و برنامه‌ریزی بر این است تا از ذخایر آن برای بخش‌های کشاورزی و آشامیدنی استفاده شود.

  معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اردبیل اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به در پیش بودن فصل گرم سال میزان مصرف نیز افزایش یابد که قطعا با رعایت اصل صرفه‌جویی در مصرف آب و سایر انرژی‌ها امیدواریم تابستان خوبی را سپری کنیم.

  او ظرفیت سد خدا آفرین را یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: با تکمیل شبکه در حال احداث، کشاورزان می‌توانند از این منابع آبی بصورت بهینه استفاده کنند.
  معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اردبیل در زمینه احداث چهار ناحیه عمرانی مهم در شبکه خدا آفرین تصریح کرد: نواحی یک و ۲ عمرانی این شبکه در حال بهره‌برداری است و ناحیه عمرانی سوم و چهارم نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

  فضایلی بیان کرد: تلاش بر این است تا از این شبکه به بهترین شکل استفاده شود تا افزایش ظرفیت تولید محصولات کشاورزی به میزان یک میلیون تن در مغان را شاهد باشیم.

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *