×
×

تکمیل ظرفیت آبی سد سیلوه پیرانشهر

 • کد نوشته: 5465
 • خرداد ۶, ۱۴۰۳
 • 16 بازدید
 • ۰
 • رییس امور آب پیرانشهر گفت: ظرفیت آبی سد سیلوه تکمیل شده و این سد در آستانه سرریز قرار دارد.
  تکمیل ظرفیت آبی سد سیلوه پیرانشهر

  رییس امور آب پیرانشهر با اشاره به بارش‌های بهاری خوب صورت گرفته در منطقه گفت: هم اکنون ظرفیت ۸۳ میلیون متر مکعبی آب سد سیلوه این شهرستان تکمیل شده است و این سد در آستانه سرریز قرار دارد.

  نوید پرچمی اظهار کرد: آب سد سیلوه از رودخانه «لاوین» از سرشاخه‌های «زاب» تامین می‌شود و هم اکنون ورودی آب ۳۰ مترمکعب در ثانیه است و این سد در آستانه سرریز شدن قرار دارد.

  وی، حجم آب تنظیم شده برای سد سیلوه با توجه به ورودی و خروجی آن را ۲۰۳ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: از آب ذخیره شده پشت این سد ۴۰ میلیون مترمکعب برای بخش کشاورزی، ۴۵ میلیون مترمکعب برای حق آبه محیط زیست و دریاچه ارومیه و پنج میلیون مترمکعب برای بخش صنعت اختصاص یافته است.

  رییس امور آب پیرانشهر اضافه کرد: در فصل بارش‌ها با هدف کنترل سیلاب‌های بهاری، بخشی از آب پشت سد رهاسازی می‌شود، اما امسال با توجه به بارش‌های مناسب بهاره و نبود نیاز زمین‌های کشاورزی، تاکنون رهاسازی برای این بخش صورت نگرفته است.

  پرچمی ادامه داد: در سال‌های گذشته سیستم آبیاری مکانیزه برای بیش از ۶ هزار هکتار از اراضی پایین دستی سد سیلوه انجام شده است.

  عملیات احداث سد سیلوه در جنوب از سال ۱۳۸۱ آغاز شد؛ این سد دارای حجم مخزن ۸۴ میلیون مترمکعبی با تنظیم آب به میزان سالانه ۲۰۳ میلیون مترمکعب است که در اردیبهشت سال ۱۳۹۶ بهره‌برداری و آبگیری شد و طبق نقشه راه احیای دریاچه ارومیه، پس از بهره‌برداری کامل سایر اجزای سیستم انتقال آن در سال جاری، سالانه حداقل ۹۵ میلیون مترمکعب آب برای احیای دریاچه ارومیه تأمین خواهد کرد.

  ارتفاع این سد از کف رودخانه ۷۷ متر و طول تاج ۸۳۱ متر است که روی رودخانه «لاوین» و با هدف تامین آب کشاورزی اراضی دشت‌های پیرانشهر و جلدیان احداث شده است.

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *