×
×

برنامه توزیع عادلانه منابع آبی شبکه مغان اجرا می‌شود

 • کد نوشته: 5583
 • خرداد ۱۱, ۱۴۰۳
 • 22 بازدید
 • ۰
 • مدیر منابع آب مغان گفت: توزیع آب در شبکه آبیاری و زهکشی مغان به صورت عادلانه بین کشاورزان انجام می‌گیرد.
  برنامه توزیع عادلانه منابع آبی شبکه مغان اجرا می‌شود

  سیدعباس مینایی گفت: برای توزیع عادلانه آب، تمهیداتی همچون توجیه عوامل توزیع آب، اجرای نوبت‌بندی و الزام شرکت‌های کشت و صنعت پارس و مغان به انجام آبیاری شبانه‌روزی اندیشیده شده است.
  مدیر منابع آب مغان تقسیم و توزیع منابع آبی موجود بر اساس نیاز آبی، سطح زیر کشت و نوع محصول نیز را از جمله اقدامات تاثیرگذار دیگر در امر توزیع عادلانه آب در شبکه بهره‌برداری ذکر کرد.
  او از زارعان خواست نسبت به همکاری با عوامل توزیع آب و رعایت الگوی کشت اقدام و از کشت محصولات در قالب کشت دوم خودداری کنند.
  مینایی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع آبی و تداوم خشکسالی و به منظور جلوگیری از تشدید تنش آبی در منطقه به استناد مصوبات شورای مدیریت منابع آب استان، شورای حفاظت از منابع، مجاری و تاسیسات آبی مغان و کارگروه آب، خاک، کشاورزی و منابع طبیعی مغان هر گونه کشت دوم در منطقه مغان ممنوع است.
  او از لایروبی کانال اصلی آبیاری و زهکشی مغان در محدوده بیله‌سوار خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۱۵ کیلومتر عملیات لایروبی در محدوده این شهرستان انجام شده است تا توزیع آب در انتهای شبکه به سهولت انجام گیرد.
  مدیر منابع آب مغان اظهار کرد: طول کانال اصلی آبیاری و زهکشی مغان در منطقه بیله‌سوار حدود ۴۵ کیلومتر است که ۱۵ کیلومتر آن لایروبی شده و عملیات لایروبی ۲۰ کیلومتر دیگر هم به زودی آغاز می‌شود.
  مینایی با بیان اینکه از پارسال تاکنون بیش از ۱۴۰ کیلومتر از کانال‌های اصلی شبکه آبیاری مغان لایروبی شده است، افزود: امسال هم عملیات لایروبی زهکشی باکس یک به طول ۱۶ کیلومتر با برآورد هزینه تقریبی ۱۵۰ میلیارد ریال شروع شده و هم‌اکنون در حال اجراست.
  او گفت: با توجه به مشکلاتی که ممکن بود در آینده در برداشت آب و هدایت آب به کانال مغان مواجه شویم شرکت بهره‌برداری و زهکشی مغان فرایند رسوب‌برداری را آغاز کرد.
  مینایی همچنین به اقداماتی نظیر جاده‌سازی و شن‌ریزی (جاده سرویس) به طول ۳۳ کیلومتر، گریدر زنی به طول ۲۵ کیلومتر و همچنین عملیات خاکی از قبیل کانال انحرافی رگلاتور ۲، زهکش زیرزمینی پمپاژ سه، کالورت ۱۵ کیلومتر ۱۹ به مساحت ۳۸۰ هزار مترمکعب اشاره کرد و گفت: برنامه‌ها و طرح‌های در دست اجرا با هدف اصلاح شبکه و در راستای رضایتمندی بهره‌برداران و کشاورزان اجرا می‌شود.
  مدیر امور منابع آب مغان با اشاره به کمبود آب در منطقه مغان از کشاورزان خواست در راستای بهبود وضعیت توزیع و تحویل آب نهایت همکاری و همیاری را با عوامل شبکه داشته باشند.
  مینایی گفت: امیدواریم امسال تنش آبی سال‌های قبل تکرار نشود و تمام توان خود را به کار خواهیم بست تا آبیاری را به نفع زارعان مدیریت کنیم.
  او با اشاره به همکاری تنگاتنگ امور منابع آب مغان با سایر دستگاه‌های متولی گفت: در راستای رعایت الگوی کشت و جلوگیری از کشت محصولات پرآب بر، هرگونه قرارداد آبیاری و توزیع آب به زارعان منوط به معرفی‌نامه کتبی جهادکشاورزی با درج عنوان نوع کشت خواهد بود.

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *