×
×

غربالگری ۴۵۰ نوزاد در اردبیل

 • کد نوشته: 5649
 • خرداد ۱۳, ۱۴۰۳
 • 370 بازدید
 • ۰
 • معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: بیش از ۴۵۰ نوزاد در اردبیل تحت غربالگری کم کاری تیروئید قرار گرفتند.
  غربالگری ۴۵۰ نوزاد در اردبیل

  رامین نسیمی دوست با اشاره به هفته تیروئید گفت: اهداف روز و هفته جهانی تیروئید، افزایش سطح آگاهی مردم از بیماری‌های تیروئید و عوارض آنها و همچنین راه‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های غده تیروئید است.
  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل افزود: به علت ضرورت غربالگری نوزادان در روز‌های ۳ تا ۵ بعد از تولد از نظر بیماری کم کاری تیرویید، هفته دوم خرداد به نام هفته جهانی پیشگیری از کم کاری تیرویید نام گذاری شده و حدود ۴۵۰ نوزاد از نظر کم کاری تیروئید در این هفته در کلیه شهرستان‌های تابعه استان اردبیل غربالگری شده اند.
  به گفته او، با انجام یک آزمایش ساده از کف پای نوزاد در ۳ تا ۵ روزگی می‌توان از ابتلای کودک به عوارض ناشی از این بیماری، مانند ناتوانی ذهنی، کم شنوایی و … پیشگیری کرد.
  نسیمی دوست باید و نباید‌های عدم دچار شدن نوزادان به بیماری کم‌کاری تیرویید و عقب‌ماندگی ناشی از آن را یادآور شد و بیان کرد: مادران باید قبل از بارداری با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و انجام مراقبت‌های پیش بارداری و آزمایش‌ها مورد نیاز از سلامت تیرویید خود باخبر شوند.
  او ادامه داد: ضروری است در صورت ابتلا به بیماری‌های تیروییدی، قبل و در دوران بارداری مادر به طور مستمر تحت نظر پزشک باشد و در صورت ابتلا به بیماری‌های تیروییدی در دوران بارداری خودسرانه دارو‌های مصرفی را قطع، کم و یا زیاد نکند.
  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به اینکه شهروندان باید با استفاده از نمک تصفیه‌شده یددار از بروز مشکلات مربوط به کمبود ید پیشگیری کنند، تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود نمک در مراحل آخر پخت غذا اضافه شود.
  نسیمی دوست گفت: خانواده‌ها باید غربالگری نوزادان از پاشنه پا را در زمان طلایی ۳ الی ۵ روزگی تولد، انجام دهند و شانس تشخیص زودرس و درمان به هنگام را به نوزادان هدیه کرده و از ناتوانی ذهنی، کوتاهی قد و افت تحصیلی کودکان عزیزتان پیشگیری کنند.
  او با تاکید بر اینکه غربالگری نوزادان باید در مراکز خدمات جامع سلامت انجام شود تا در صورت شک و یا ابتلای نوزادان به بیماری، امکان پیگیری توسط تیم سلامت وجود داشته باشد، اظهار کرد: در صورت ابتلای نوزادان به بیماری کم‌کاری نوزادان، با همکاری کامل با پزشک معالج، رعایت توصیه‌های وی و مصرف دقیق داروی تجویز شده سلامتی کودک تضمین می‌شود.

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *