×
×

رییس اداره حفاظت و احیای تالاب های اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی :
حال خوش تالاب قوری گل بستان آباد  

 • کد نوشته: 3060
 • فروردین ۹, ۱۴۰۳
 • 35 بازدید
 • ۰
 • دیار آذربایجان : : رییس اداره حفاظت و احیای تالاب های اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی وضعیت آبی تالاب بین المللی قوری گول بستان آباد را رو به بهبود و خوب توصیف کرد.
  حال خوش تالاب قوری گل بستان آباد  
  یدالله آذرهوا روز سه شنبه در جریان بازدید از آخرین وضعیت آبی تالاب قوری گول، اعلام کرد: با توجه به بارش های جدید شرایط آبگیری تالاب و مسیر کانال آبرسانی مناسب است که امیدواریم همین روند در ادامه فصل بهار تداوم داشته باشد.
  وی بهبود تراز آبی تالاب قوری گل را موجب خرسندی اهالی و دوستداران محیط زیست دانست و اظهار کرد: با روند آبگیری کنونی امیدواریم با بهبود بارش های فصلی شاهد بهتر شدن وضع آبی و ارتقای تراز آن باشیم.
  آذرهوا با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد بیلان آبی منفی در پیکره تالاب و حوضه آبریز بوده‌ایم، ادامه داد: تامین حق آبه محیط زیستی تالاب قوری گول از منابع آبی در دسترس ممکن بوده و فقط نیازمند همکاری و تعامل بین ادارات متولی و ذینفعان حوضه است.
  وی تاثیر خشکسالی های اخیر در میزان منابع آبی در دسترس به خصوص کاهش دبی چشمه های تامین کننده جریان کانال آبرسانی به تالاب را مورد اشاره قرار داد و افزود: ساماندهی مسیر آبرسانی موجود برای تداوم حیات تالاب و زیست مندان آن بسیار ضروری است.
  آذرهوا توجه جدی به مقابله و برخورد با اقدامات مخرب محیط زیستی و تهدیدات فراروی تالاب بین المللی قوری گل همچون تخریب و تغییر کاربری های غیر مجاز در حوضه آبریز و پیرامون تالاب را بسیار مهم برشمرد و یادآور شد: حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با همکاری سایر دستگاه ها از جمله دادستانی و فرمانداری شهرستان بستان آباد اقدامات موثری را در این رابطه انجام داده است.
  به گزارش ایرنا، تالاب قوری‌ گول با ۲۰۰ هکتار وسعت در ۴۰ کیلومتری جنوب‌ شرقی تبریز قرار دارد؛ این پهنه آبی در ارتفاع یکهزار و ۹۱۵ متری از سطح دریا واقع شده و دارای چهار کیلومتر طول و عرض و ۱۶ کیلومتر مربع مساحت است عمق آن در بهترین شرایط آبی و در عمیق‌ترین نقطه به ۱۳ متر می‌رسد.
  «قوری‌ گول» در زبان ترکی به معنی تالاب خشک است؛ این تالاب در نزدیکی بستان‌آباد واقع شده و در ردیف آب‌های راکد آذربایجان به شمار می‌رود؛ تالاب قوری گول در ۴۰ کیلومتری جنوب‌ شرقی تبریز، در ۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان‌آباد و در نزدیکی روستای یوسف‌آباد قرار دارد.
  تالاب «قوری گول» در سال ۱۳۵۴ به‌عنوان تالاب بین‌المللی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و از سال ۱۳۷۳ به‌منظور حفظ گونه‌های جانوری اطراف دریاچه جز مناطق شکار ممنوع مدیریت می‌شود؛ همچنین به‌دلیل پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، از نظر زیستگاهی حائز اهمیت ملی و بین‌المللی است.
  انتهای پیام/
  منبع: دیار آذربایجان :
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *