×
×

پیش‌ بینی بارش بیش‌ از نرمال طی نوروز  

 • کد نوشته: 3790
 • فروردین ۲۱, ۱۴۰۳
 • 36 بازدید
 • ۰
 • دیار آذربایجان : رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده، بارش در کشور تا پایان فروردین بیش از نرمال خواهد بود. دما در این بازه زمانی در شمال غرب بیش از نرمال، در مرکز، شرق و جنوب کشور کمتر از نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال برآورد شده است.

  پیش‌ بینی بارش بیش‌ از نرمال طی نوروز  
  به گزارش دیار آذربایجان، مهدی رهنما در گفت و گویی افزود: بارش از ۲۸ اسفند تا ۵ فروردین ۱۴۰۳ در سطح کشور فراگیر خواهد بود. بارش در جنوب ‌شرق در محدوده کمتر از نرمال و در سایر مناطق بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود. بیشترین افزایش بارش برای دو سوی زاگرس خواهد بود. مقدار بارش انباشته فراتر از نرمال برای این مناطق با احتمال حدود ۷۵ درصد ، ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر (به‌طور محلی بیش از ۱۰۰ میلیمتر) پیش‌بینی شده است.
  رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور اضافه کرد: ۶ تا ۱۲ فروردین بارش در استان‌های نوار شمالی نرمال و در سایر مناطق بیش از نرمال خواهد بود. مقدار بارش انباشته طی این هفته برای مناطق محدودی از دامنه شرقی کوه‌های زاگرس میانی و جنوبی با احتمال ۵۰ تا ۷۵ درصد، ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر برآورد می‌شود.
  به گفته رهنما ۱۳ تا ۱۹ فروردین بارش کشور در محدوده نرمال تا بیش از آن خواهد بود. احتمال وقوع بارش انباشته بیش از ۵۰ میلیمتر در بخش‌هایی از کشور بین ۵۰ تا ۷۵ درصد برآورد می‌شود.

  تجربه دمای کمتر تا بیشتر از نرمال در نقاط مختلف کشور
  وی درباره دمای هوای کشور طی نوروز اظهارکرد: دمای هوا طی ۲۸ اسفند تا ۵ فروردین ۱۴۰۳ در استان خوزستان و مناطق ساحلی استان سیستان و بلوچستان حدود یک درجه کمتر از نرمال، مناطقی از شمال ‌غرب، جنوب و شرق کشور بین ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال خواهند بود.
  رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور اضافه کرد: دمای هوای کشور ۶ تا ۱۹ فروردین در شمال ‌غرب و سواحل دریای خزر ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال، در جنوب شرق بین ۱ تا ۲ درجه کمتر از آن و برای سایر مناطق کشور در محدوده نرمال برآورد می‌شود.
  رهنما در پایان توصیه کرد: با توجه به اینکه بر اساس این پیش‌بینی‌ها احتمال بارش نسبتا خوبی به‌ویژه در غرب و جنوب غرب وجود دارد و در برخی مواقع این بارش‌ها در شمال و شمال غرب نیز تجربه خواهد شد، احتمال وقوع سیلاب در بستر رودخانه‌ها و یا آبگرفتگی معابر را در این مناطق پیش‌بینی می‌کنیم بنابرایت برای اتراق در حریم رودخانه‌ها و عبورو مروراز آن‌ها احتیاط شود علاوه بر آن مسافران وسایل و ملزومات مورد نیاز همراه داشته باشند تا در مواجهه با بارش سنگین دچار مشکل نشوند.
  انتهای پیام/

  منبع: دیار آذربایجان
  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *