×
×

افزایش ۱۵.۶۹ درصدی آمار تلقیح مصنوعی دام در سال ۱۴۰۲

 • کد نوشته: 4186
 • فروردین ۲۵, ۱۴۰۳
 • 40 بازدید
 • ۰
 • معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی از افزایش ۱۵.۶۹ درصدی آمار تلقیح مصنوعی دام در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با سال ۱۴۰۱ خبر داد.
  افزایش ۱۵.۶۹ درصدی آمار تلقیح مصنوعی دام در سال ۱۴۰۲

   صمد زمانزاد قویدل گفت: در سال ۱۴۰۲ تعداد ۳۳ هزار و ۸۵۵ راس دام اصیل، ۶۰ هزار و ۵۸۶ راس دام دو رگ، ۵ هزار و ۹۱۲ راس دام بومی و ۳ هزار و ۳۹۵ راس گاومیش با استفاده از ظرفیت شبکه تلقیح مصنوعی استان تلقیح شده اند.

  وی افزود: در استان آذربایجان شرقی تعداد ۱۸۳ نفر مامور تلقیح مصنوعی دام فعال هستند و معاونت بهبود تولیدات دامی با معرفی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها نسبت به تجهیز آنها به وسایل موردنیاز تلقیح مصنوعی از قبیل کانتینر، حمل اسپرم و تفنگ تلقیح مصنوعی اقدام کرده که علاوه بر اشتغال زایی برای این افراد صنعت دامپروری استان نیز از مزایای تلقیح مصنوعی دام بهره‌مند شده است.

  وی قویدل ادامه داد: از مزایای تلقیح مصنوعی می‌توان به عدم نیاز دام نر و جلوگیری از صرفه هزینه‌های زیاد ناشی از پرورش و نگهداری دام نر به منظور جفت گیری و همچنین جلوگیری از افزایش همخونی به علت عدم استفاده انحصاری از دام‌های نر گله و افزایش بازدهی تولید مثل اشاره کرد.

  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: همچنین تلقیح مصنوعی یکی از راهکار‌های افزایش ظرفیت ژنی و توسعه دامداری‌های روستایی محسوب می‌شود.

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *