×
×

رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد/ علی‌اف: مداخله کشورهای بیگانه در منطقه قابل قبول نیست

 • کد نوشته: 5268
 • اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۳
 • 22 بازدید
 • ۰
 • رئیس جمهور گفت: ارتباط ما با کشور دوست، برادر و همسایه آذربایجان به تعبیر رهبر معظم انقلاب فراتر از رابطه همسایگی است و به هیچ عنوان گسسته نخواهد شد.
  رئیسی: روابط ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد/ علی‌اف: مداخله کشورهای بیگانه در منطقه قابل قبول نیست

  پس از بازدید روسای جمهور ایران و آذربایجان ‌از ‌سد قیز قلعه‌سی، دیدار‌ مهم و تاریخی آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور ایران و الهام علی‌اف رئیس جمهور‌ آذربایجان در نقطه مرزی دو کشور در حاشیه رود ‌ارس آغاز شد.

  رئیس‌جمهور کشورمان در این دیدار گفت: در ایام پربرکت ولادت امام رضا (ع) افتتاح سدخداآفرین و قیزقلعه‌سی برای دو کشور بسیار ماندنی خواهد بود.

  وی افزود: رودخانه ارس پیوندی بین مردم آذربایجان و ایران بوده و این پیوند از ۵۰ سال قبل با احداث سد ارس رقم خورد.

  رئیس جمهور گفت: ارتباط ما با کشور دوست، برادر و همسایه آذربایجان به تعبیر رهبر معظم انقلاب فراتر از رابطه همسایگی است، این رابطه قبلی و قلبی بین دو کشور به هیچ عنوان رابطه دو ملت ایران و آذربایجان گسسته نخواهد شد و ممکن است برخی کشورها این روابط دوستانه به مذاقشان خوش نیایید، اما برای برای مهم نیست؛ ما به دنبال توسعه روابطمان با کشورهای منطقه هستیم.

  وی افزود: رابطه ما خویشاوندی است و این رابطه و پیوند یک ارتباط مستحکمی است که ریشه در باور‌های دو ملت و کشور دارد و تاریخ و تمدن و پیشینه تاریخی ما را به هم پیوند می‌دهد.

  رئیسی گفت:  ما به حاکمیت و تمامیت ارزی جمهوری آذربایجان عقیده داریم و جزو اولین کشورهایی بودیم که اعلام کردیم قره‌باغ متعلق به آنهاست.

  رئیس‌جمهور گفت: دشمنان نمی‌خواهند پیشرفت آذربایجان و ایران را ببینند، اما ما معتقدیم که هر پیشرفتی در آذربایجان پیشرفت ماست و هر ناامنی در مرز‌های دو کشور، خسارتش برای هر دو کشور خواهد بود.

  او افزود: مرز‌ها به جای اینکه نقطه نگرانی باشد، به مرز امید و فرصت برای توسعه اقتصادی و تجاری بدل شود. مرز‌ها را به فرصت دو کشور بدل می‌کنیم.

  علی اف: امروز دنیا شاهد دوستی دو کشور است

  علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان در ادامه این دیدار گفت: امروز کل دنیا دوستی ایران و آذربایجان را مشاهده می‌کند؛ دوستی دو کشور دیرینه است و امروز مراودات بین دو کشور در عالی‌ترین سطح قرار دارد.

  وی افزود: برای نخستین بار روسای جمهور دو کشور در نقطه صفر مرزی با یکدیگر دیدار می‌کنند و همکار دو کشور در این پروژه سدسازی به ثمر نشست و در آینده همکاری‌ها بیشتر خواهد شد.

  رئیس جمهور آذربایجان اضافه کرد: در حوزه مسائل بین‌الملل نظراتمان بسیار به هم نزدیک است و ما در چارچوب همه سازمان‌های بین‌المللی از یکدیگر حمایت می‌کنیم.

  وی افزود:مداخله کشورهای بیگانه در منطقه قابل قبول نیست و صلح و امنیت باید توسط کشورها و مردم همین منطقه تامین شود.

  دیدار رئیسی و علی‌اف

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *