۶۳ درصد جمعیت آذربایجان‌شرقی هر ۲ دز واکسن کرونا را دریافت کردند
۶۳ درصد جمعیت آذربایجان‌شرقی هر ۲ دز واکسن کرونا را دریافت کردند
دیار آذربایجان : سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ۶۳ درصد از کل جمعیت مشمول واکسیناسیون کرونا در آذربایجان‌شرقی هر ۲ دُز واکسن را دریافت کرده‌اند.

به گزارش دیار آذربایجان ، دکتر بهمن نقی پور روز چهارشنبه در یک گفت و گوی خبری با اشاره به تزریق دز اول واکسن به ۷۳.۵ درصد کل جمعیت استان، اظهار کرد: تاکنون ۸۹.۵ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال دز اول و ۷۶.۵ درصد نیز هر ۲ دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

وی از واکسیناسیون ۸۸.۵ درصدی دانش آموزان استان نیز خبر داد و افزود: با همراهی مردم عزیز استان، دانشگاه علوم پزشکی تبریز توانسته دانشگاه برتر کشور از سوی وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون کرونایی شود.

وی با اشاره به اهمیت همراهی مردم در تداوم روند واکسیناسیون، گفت: همه افراد بالای ۶۰ سال که چهار ماه از دریافت دز دوم واکسن سینوفارم آن‌ها می‌گذرد، بایستی جهت دریافت دز سوم به مراکز بهداشت مراجعه کنند.

نقی پور ادامه داد: افرادی هم که ۶ ماه از تزریق دز دوم واکسن استرازنکا و اسپوتنیک آنان می‌گذرد، می‌توانند جهت دریافت دز بوستر و یادآور به مراکز مراجعه کنند.

وی گفت: با توجه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط مردم و به خصوص تلاش‌های شبانه روزی کادر درمان و بهداشت، وضعیت واکسیناسیون کل کشور در حالت نسبتا قابل قبول قرار دارد.

 وی افزود: تاکنون واکسیناسیون ۶۴ درصد از مادران باردار استان انجام گرفته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: مرزهای هوایی و زمینی به شدت تحت کنترل وزارت بهداشت بوده و اقدامات در جهت قرنطینه مسافران انجام می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه وزیر آفریقای جنوبی، کشوری که سویه جدید در آن دیده شده است، اعلام کرده که اغلب مبتلایان به این نوع ویروس از جمعیت واکسن نزده‌ها هستند.

وی با تاکید بر لزوم تکمیل واکسیناسیون در کشور، ادامه داد: وظیفه وزارت بهداشت در قبال واکسیناسیون و تامین واکسن انجام گرفته و ما فقط منتظر مراجعه مردم برای دریافت دزهای اول، دوم و سوم هستیم. از طرفی همکاران ما در بهداشت پیگیر این افراد بوده و طرح واکسیناسیون خانه به خانه نیز در حال انجام است.

نقی پور گفت: ما انسان‌ها همانند زنجیر به هم متصل هستیم به همین خاطر در راستای حفظ سلامتی خود و همشهریان مان بایستی واکسیناسیون را تکمیل کنیم.

وی با اشاره به نبود شهر قرمز و نارنجی کرونایی در استان، افزود: تبریز در هفته جاری در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.

وی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۷۸ نفر بستری جدید کرونا و ۶ نفر فوت ناشی از کرونا در استان به ثبت رسیده است.